Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parcarea la bloc!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parcarea la bloc!!!

buna ziua,ma confrunt cu o problema de cativa ani.o vecina sustine ca este parcarea ei si de fiecare data cand cineva pune masina acolo tipa si injura.acuma cateva zile am avut o discutie aprinsa cu ea si m-am inervat..am mutat masina si am adus dacia din garaj si am puso pe locu acela...precizez ca dacia nu mai are itp si asigurare dar atata timp cat sta parcata acolo este nici o problema nu????are cineva dreptu sa o ridice??nimeni nu plateste nici un impozit pentru parcarea aceia ..in timisoara se intampla aceste evenimente...multumesc astept raspuns
Este o problema tipic "este locul meu ca stau de 30 de ani in bloc".
Atata timp cat locul de parcare nu este concesionat catre o alta persoana, nimeni nu plateste o taxa pentru folosirea exclusiva a acestuia, toti locatarii au aceleasi drepturi. Cu privire la ridicarea autoturismului, atata timp cat nu lezeaza drepturile locatarilor, nu exista temei legal pentru ridicarea acestuia.
deci nu conteaza ca sta masina acolo 1 an fara asigurare si itp???? in caz o muta ei ce sa fac? la dacie nu se mai inchid usile si pot sa intre:))
Luati in considerarea aspectul ca asociatia de proprietari poate sesiza autoritatea publica locala si sa solicite ridicarea unui autoturism considerat abandonat.
deci am o vecine problematica,azi dimineata lo trimis pe fostu sectorist pe sector acesta fiind coleg cu taicamiu in tinerete o inteles problema,acuma 5 minute or venit comunitari mior zis ca nu am platit impozitu de 3 ani si una alta,mior zis ca imi ridica masina...."asociatia de proprietari" pe cine include tot blocu sau 2-3 persoane...multumesc
gutza19 a scris:

deci am o vecine problematica,azi dimineata lo trimis pe fostu sectorist pe sector acesta fiind coleg cu taicamiu in tinerete o inteles problema,acuma 5 minute or venit comunitari mior zis ca nu am platit impozitu de 3 ani si una alta,mior zis ca imi ridica masina...."asociatia de proprietari" pe cine include tot blocu sau 2-3 persoane...multumesc

Tot această propunere stabileşte faptul că un vehicul parcat pe un spaţiu public amenajat special pentru mai mult de şapte zile calendaristice fără să fie mişcat ocupă abuziv spaţiul respectiv. În prezent, legea spune că un vehicul poate să fie parcat pe acelaşi spaţiu public amenajat pentru maximum 30 de zile calendaristice fără să fie mişcat, după care se dispune ridicarea acestuia. mai este valabila legea asta cu 30 de zile??????