avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parcarea la bloc!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parcarea la bloc!!!

buna ziua,ma confrunt cu o problema de cativa ani.o vecina sustine ca este parcarea ei si de fiecare data cand cineva pune masina acolo tipa si injura.acuma cateva zile am avut o discutie aprinsa cu ea si m-am inervat..am mutat masina si am adus dacia din garaj si am puso pe locu acela...precizez ca dacia nu mai are itp si asigurare dar atata timp cat sta parcata acolo este nici o problema nu????are cineva dreptu sa o ridice??nimeni nu plateste nici un impozit pentru parcarea aceia ..in timisoara se intampla aceste evenimente...multumesc astept raspuns
Cel mai recent răspuns: gutza19 , utilizator 10:01, 8 Decembrie 2012
Este o problema tipic "este locul meu ca stau de 30 de ani in bloc".
Atata timp cat locul de parcare nu este concesionat catre o alta persoana, nimeni nu plateste o taxa pentru folosirea exclusiva a acestuia, toti locatarii au aceleasi drepturi. Cu privire la ridicarea autoturismului, atata timp cat nu lezeaza drepturile locatarilor, nu exista temei legal pentru ridicarea acestuia.
deci nu conteaza ca sta masina acolo 1 an fara asigurare si itp???? in caz o muta ei ce sa fac? la dacie nu se mai inchid usile si pot sa intre:))
Luati in considerarea aspectul ca asociatia de proprietari poate sesiza autoritatea publica locala si sa solicite ridicarea unui autoturism considerat abandonat.
deci am o vecine problematica,azi dimineata lo trimis pe fostu sectorist pe sector acesta fiind coleg cu taicamiu in tinerete o inteles problema,acuma 5 minute or venit comunitari mior zis ca nu am platit impozitu de 3 ani si una alta,mior zis ca imi ridica masina...."asociatia de proprietari" pe cine include tot blocu sau 2-3 persoane...multumesc
gutza19 a scris:

deci am o vecine problematica,azi dimineata lo trimis pe fostu sectorist pe sector acesta fiind coleg cu taicamiu in tinerete o inteles problema,acuma 5 minute or venit comunitari mior zis ca nu am platit impozitu de 3 ani si una alta,mior zis ca imi ridica masina...."asociatia de proprietari" pe cine include tot blocu sau 2-3 persoane...multumesc






Tot această propunere stabileşte faptul că un vehicul parcat pe un spaţiu public amenajat special pentru mai mult de şapte zile calendaristice fără să fie mişcat ocupă abuziv spaţiul respectiv. În prezent, legea spune că un vehicul poate să fie parcat pe acelaşi spaţiu public amenajat pentru maximum 30 de zile calendaristice fără să fie mişcat, după care se dispune ridicarea acestuia. mai este valabila legea asta cu 30 de zile??????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicare vehicul abandonat agsimona agsimona Buna ziua. Locuiesc la parter. Fix sub geamurile mele parcheaza vecinii masini, unii din ei daca ar putea ar intra cu masina la mine in casa. Din cauza ... (vezi toată discuția)
Parcare resedinta n_roxxanne n_roxxanne Buna ziua, Este legal sa se ocupe loc de parcare cu o masina nefunctionala sau o masina care nu se misca din loc de ani de zile chiar daca este platit locul? ... (vezi toată discuția)
Pot sau nu pot sa parchez langa peretele blocului unde locuiesc Tranda89 Tranda89 Intrebarea se rezuma la o varianta mai complexa de pot sau nu pot sa parchez ? Ca sa explic situatia, langa unul din peretii blocului acum ceva timp a fost ... (vezi toată discuția)