avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GRESEALA A COMISIEI LOCALE A PRIMARIEI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GRESEALA A COMISIEI LOCALE A PRIMARIEI

Comisia locala a primariei cand a facut procesul verbal a uitatat sa treaca un teren intravilan de 2000 mp pe care se afla situata casa mea,deci a emis titlul de proprietate fara suprafata de 2000mp .Eu nestiind aces lucru.Intre timp comisia locala a primariei a emis titlu de proprietate pe jumatatea din suprafata care ami apartine mie (1000mp) altei persone.Aceasta persoana si-a facut cadastru si intabulare pe jumatate din suprafata mea(1000mp).Eu am sesizat aceasta greseala primariei.Primaria a anulat titlu meu de proprietate in instanta si a emis alt titlu cu suprafata care ami lipseste mie (2000mp) fara sa vina sa masoare la fata locului stiind ca are alcineva titlu pe jumatate din suprafata mea(1000mp).Se poate printr-o actiune in instanta ca primaria sa ami dea diferenta de 1000 mp in alta parte prin acest fel evitaduse cearta cu persoana care are titlu si casa pe jumate din suprafata mea?
Cel mai recent răspuns: ContSters253530 , utilizator 13:51, 3 Decembrie 2012
da, se poate
solicitati de la Comisia locala de aplicare a legilor fondului funciar procesul verbal de punere in posesie, in care sa fie exact suprafata de teren curti constructii, si vecinatatile
cu pv de punere in posesie, titlul de proprietate, acte de stare civila, cererea de retrocedare conform legii nr. 18/1991, fisa cu date pentru scrierea titlului de proprietate, hotararea comisiei judetene de validare, fila registru agricol, toate in copie, faceti actiunea si le depuneti la instanta competenta

succes
Multumesc mult.Daca primaria spune ca nu are teren intravilan poate sa-mi dea teren extravilan diferenta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare titlu de proprietate si punere in posesie Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat Bună ziua , Am o hotărâre judecătorească , care a rămas definitivă şi irevocabilă în data de 30.01.1996 dată într-un proces de revendicare teren ... (vezi toată discuția)
Graseala la un teren intravilan ContSters253530 ContSters253530 Bunicul meu are un teren intravilan trecut in titlu de proprietate de 2000mp,iar cineva mia spus ca nu este 2000 mp este mai putin,iar eu l-am masurat si ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 18/91 stregicu stregicu Buna ziua Dupa decesul mamei mele eu impreuna cu sora mea am actionat in judecata comisia locala pentru aplicarea legii 18/91 ca sa elibereze titlurilor de ... (vezi toată discuția)