Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale cum incasez datoriile datorate bugetului local de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

cum incasez datoriile datorate bugetului local de ,,rau platnici"

problema:
am in localitate mai multe persoane care au acumulat datorii mari la bugetul local,
sumele sunt din amenzi, iar persoanele in cauza nu au bunuri in proprietate.
au in schimb conturi bacare - subventii agricultura - au declarat ca utilizeaza teren -, cont salariu, etc.
Demarati procedura de executare silita asupra bunurilor in evidenta debitorilor pana la concurenta debitului acumulat
Adica incepeti prin emiterea somatiei si a titlului executoriu -respectand intocmai prevederile art.141, art.145 din O.G. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala

Comunicati somatia si titlul executoriu (prin una dintre modalitatile prevazute de art.44 alin.2 si 3 din O.G. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala.

In cazul neachitarii obligatiilor restante dupa 15 zile de la data comunicarii somatiei si titlului
executoriu, procedura de executare silita continua prin:

- Verificarea debitorului: domiciliu, venituri sau bunuri urmaribile.

1. In cazul in care se constata ca debitorul are venituri urmaribile se va proceda la poprirea
veniturilor banesti
de natura salariala/din pensii sau a disponibilitatilor banesti aflate in
conturile bancare ale acestuia

In situatia in care, prin poprire, nu s-au incasat obligatiile restante, in cel mult 9 luni de la data comunicarii somatiei si titlului executoriu, se va proceda la executarea silita prin aplicarea sechestrului asiguratoriu asupra bunurilor detinute de catre debitori.

2. Daca in urma verificarilor efectuate in vederea continuarii executarii silite incepute prin
emiterea si comunicarea somatiei si a titlului executoriu, s-a constatat faptul ca debitorul se
afla in stare de insolvabilitate, in termenul prevăzut de lege, se va întocmi proces verbal de
declarare a starii de insolvabilitate.

Cititi si aceasta procedura :
[ link extern ]
Exista in marile orase un protocol semnat de impozite si taxe si celelalte institutii, adica Casa de pensii, bancii, Evidenta populatiei, Administratia financiara, Starea civila si Notariatul de stat, prin care au acces la baza de date privind locurile de munca, veniturile, domiciliul. Incercati in baza acestui protocol sa strangeti date cat mai multe pt debitorii dvs.

Somatia si Titlul executoriu daca nu reusiti sa o comunicati, o publicati pe site-ul primariei, afisata in sediul primariei, aceasta confirmare fiindu-va necesara in cazul in care ii veti declara insolvabili.

Cand somati, aveti grija la sumele prescrise, sunteti pe ultima suta de metrii, nu puteti soma debite mai vechi de 01.01.2007, de preferat sa ii convingeti sa achite pana la aceasta data pt al putea soma in termenul de prescriere.

Vad ca pomeniti de subventii agricultura, eu stiu ca nu pot beneficia de aceste subventii daca au datorii la bugetul local. Ministerul Agriculturii avand obligatia sa solicite informatii daca la data acordarii subventiei figurau cu datorii. Dar acestia se misca greu in sensul ca in 2011, am primit adresa pt anul 2008, aici nu prea se leaga lucrurile.

Bafta, aveti mult de munca!