Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare contract vanzare-cumparare teren + ctie.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare contract vanzare-cumparare teren + ctie.

Buna ziua,

ma puteti ajuta cu un raspuns va rog mult ?

am un contract de vanzare-cumparare, teren si constructie, in rate cu o val x.

este corecta inregistrarea : 2311 %
4426 % = x ?

va multumesc foarte mult,
Contul 2311 nu exista in planul de conturi.Conform pct.93 alin.(2)din anexa la OMFP 3055/2009 terenurile si cladirile sunt active separabile si sunt contabilizate separat,chiar atunci cand sunt achizitionate impreuna.De aceea trebuie stabilit pretul estimat al acestor active,daca ar fi fost achizitionate separat.Inregistrarea achizitiei urmand a se face astfel :
2111/2121/4426 = 404 .
constructia in cont 212, terenul in cont 2111. In functie de calitatea persoanei care v-a acordat imprumutul contul creditor corespunzator poate fi 162 in cazul unui credit pe termen lung/mediu, 404 in cazul in care vanzatorul este persoana juridica si acesta accepta plata in rate. In cazul in care ratele sunt purtatoare de dobanda atentie la tratamentul contabil al dobanzilor datorate.
razvan_savu a scris:

In functie de calitatea persoanei care v-a acordat imprumutul contul creditor corespunzator poate fi 162 in cazul unui credit pe termen lung/mediu, 404 in cazul in care vanzatorul este persoana juridica si acesta accepta plata in rate. In cazul in care ratele sunt purtatoare de dobanda atentie la tratamentul contabil al dobanzilor datorate.

Daca exista o factura pt acea achizitie nota este
% 212, 2111 4426 = 404, indiferent de unde aveti banii din care faceti plata.

Daca nu exista o factura, ci numai un contract de vinzare cumparare de la o pers fizica, nota este % 212, 2111 = 462.

Plata 404 (sau 462) = 5121, 5311, 162. Aceata ultima nota numai daca aveti un credit in care banca (finantatorul) achita direct vinzatorul (adica nu va vireaza initial banii in contul curent din care apoi cumparatorul face plata).

Buna seara d-le Trutan.
Contul 23...exista in Clasa 23 - imobilizari in curs....
Oricum, va multumesc frumos pentru amabilitate.
Multumesc deasemeni lui T. Simona si Razvan Savu.
O seara buna tuturor.