Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general nota de receptie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

nota de receptie

exemplu: am achizitionat 300 de buc. din produsul X si il vand la 3 clienti diferiti, cu preturi diferite! cum fac nir-ul? e vb de cum trec pretul de vanzare!
Nota de receptie si constatare a diferentelor este un document justificativ de gestiune si se intocmeste la receptia faptica a produselor achizitionate prin comparare cu datele inscrise in factura furnizorului se stabilesc si potentialele diferente cantitative si valorice.
pretul de vanzare nu este inscris in NRCD,si nu are nici o legatura cu acesta.
La unitatile de vanzare cu amanuntul se completeaza si pretul de vanzare si valoarea de vanzare.
[ link extern ]
pag.:32-33

Se pot inscrie trei pozitii diferite cu acelasi pret de intrare si cu preturi diferite de vanzare(adaos comercial diferit). Suma cantitatilor celor trei pozitii trebuie sa fie 300 adica cea din factura.