Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca doi fosti soti nu au facut partajul , el s-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca doi fosti soti nu au facut partajul , el s-a casatorit legal cu alta femeie ,actul apartamentului cumparat in timpul casatoriei cu fosta sotie este pe numele amandorura (fostii soti),actuala sotie are drept la acel apartament ?

Buna seara ! Va rog daca ma poate ajuta cineva cu ceva raspunsuri sigure ! Eu si fostul sot suntem divortati de 4 ani , nu am facut partajul si se pare ca nici nuil vom mai face. El s-a casatorit legal cu o alta femeie . Eu impreuna cu el suntem trecuti pe actul casei si avem o fiica .Intrebarea mea este urmatoarea ; in lipsa partajului , amandoi figuram pe actul casei ,dar suntem divortati , daca el (doamne fereste s-ar duce la ceruri ) actuala sotie are dreptul la ce am eu impreuna cu el ,nu ii ramane partea lui numai fiicei noastre? Multumesc anticipat ! O seara frumoasa !
daca apartamentul ar valora 4 miliarde partea ei ar fi de 500 de milioane, acum ca sta cu domnul doar de 4 ani, dar poate sta mai mult poate 10, poate 15,poate domnul se imbolnaveste poate are grija de el, oricum partea ei e din partea muncii lui, vi se pare mult 500 de milioane?
sunt intr-o situatie de ex. sotia m-a parasit pt altul pe motiv ca muncesc prea mult si ea sta singura acasa, neavand ce face si-a facut pe unu.Acum eu ce sa fac sa stau singur, iar viitoarea sa nu aiba nici un drept,cu ce drept ar trebuie sa aiba prima mai mult decat a doua?