Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... predare gestiune administrator bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

predare gestiune administrator bloc

Doresc sa aflu unde este legal sa se inregistreze restantele (sume neincasate) de la intretinere.
Concret va dau niste cifre orientative :
1. sold casa 267.72
2.sold banci 25631.05
3. facturi achitate in avans 3201.13
Total 1+2+3 = 29099.90-----------------
3. fond rulment 15739.00
4.fond special 13360.90
Total 3+4 + 29099.90

In lista de plata mai apare suma de 905,64 lei restante de incasat la data predarii gestiunii.
Aceasta suma nu trebuie evidentiata in balanta?
Cenzorul nostru nu ne-a dat inca o solutie !!

Va multumesc anticipat !

In ACTIV aveti:
1. Total sume neachitate luna curenta
2. Restante luni anterioare
3. Sold casa
4. Sold banca
5. Cheltuieli achitate si nerepartizate
In PASIV aveti:
1. Fond rulment
2. Fond reparatii
3. Venituri din penalizari
4. Venituri din chirii
5. Alte fonduri
6. Cheltuieli neachitate si nerepartizate
ACTIV:
1. Sold în casă
2.Sold conturi la bănci
3.Sume neachitate încă de membrii asociaţiei pentru cheltuielile aferente lunii precedente (cu termen de încasare în luna în care se efectuează verificarea)
4.Restanţe existente la data verificării, datorate de membrii asociaţiei reprezentând cheltuieli
aferente lunilor anterioare
5.Debitori, alţii decât membrii asociaţiei
6.Actele de plată pe luna în curs, nerepartizate pe mebrii asociaţiei (facturile de apă, energie electrică, state de salarii, indemnizaţii, premii, etc)
7.Acte de plată pentru cheltuieli aferente fondurilor speciale cu care nu au fost încă diminuate fondurile respective
PASIV:
1.Soldul fondului de rulment
2.Soldul fondului pentru repararea şi îmbunătăţirea proprietăţii comune ce revine ca obligaţie legală proprietarilor, persoane fizice sau juridice
3.Soldul sumelor speciale
4.Soldul altor fonduri legal constituite
5.Furnizorii pentru facturi neachitate (livrări, prestaţii)
6.Creditori
7.Diferente din rotunjiri

Constituiti un fond alte sume si treceti suma care o aveti in plus.
Nelman a scris:

Doresc sa aflu unde este legal sa se inregistreze restantele (sume neincasate) de la intretinere.

In lista de plata mai apare suma de 905,64 lei restante de incasat la data predarii gestiunii.
Aceasta suma nu trebuie evidentiata in balanta?

Cei 905,64 lei se inregistreaza in activ. Sunt sume de incasat, fac parte din averea asociatiei.