avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imprumut societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imprumut societati comerciale

Buna seara,
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea interbare: Doua societati comerciale diferite pot sa se imprumute intre ele pe baza unui contract de mana? Unde este stipulat acest lucru, Legea 31 prevede asa ceva?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adysoft , utilizator 20:50, 3 Februarie 2009
Nu prea m-am lamurit cu asta, dar am sa vad ce pot face...
Am intrebat pentru ca eu raspund de acele societati si am vrut sa stiu daca e legal sa se imprumute daca nu au bani.

Multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut intre persoane juridice-factura? rodalina26 rodalina26 buna ziua daca intre doua persoane juridice exista un contract de imprumut iar banii sunt virati prin banca, imprumutatorul trebuie sa emita factura catre ... (vezi toată discuția)
Imprumut asociat Anisa Anisa Am o societate de la care m-am imprumutat in cateva randuri cu sume mai mari de 5000 EUR. Pana in prezent nu stiam ca este ilegal. Cum pot sa corectez aceasta ... (vezi toată discuția)
Imprumuturi administratori/asociati de la firma Ramona Orlenschi Ramona Orlenschi Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o interpretare pentru articolul 144^4 din legea 31/1990. As vrea sa stiu daca imprumutul de 5000 E se poate lua de catre ... (vezi toată discuția)