Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... creanta neatacata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

creanta neatacata

In speta, este vorba despre un contract de cesiune de creanta asupra unui tert, contract de care lichidatorul nu a avut stiinta pe parcursul desfasurarii operatiunilor de lichidare si ca atare nu a fost luat in calcul la acoperirea obligatiilor firmei lichidate (si dizolvate). Deci cedentul este dizolvat, cesionarul nu a facut opozabil titlul decat la mult timp dupa dizolvarea cedentului solicitand debitorului cedat remiterea datoriei. SE POATE? SI PRIVITOR LA PRESCRIPTIE... SE POATE INVOCA PERIOADA IN CARE S-AU DESFASURAT OPERATIUNILE DE LICHIDARE CA MOTIV DE SUSPENDARE?
daca de la data cesionarii creantei si pana la notificarea debitorului au trecut mai mult de trei ani, intervine prescriptia. Cesionarul avea obligatia de notifica cesiunea debitorului in termen de maxim 3 ani de zile de la data semnarii acesteia.
Nu are relevanta speta cu cedentul care a fost in insolventa. Se presupune ca cesiunea a fost perfecta