Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... CESIUNE DE CREANTA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

CESIUNE DE CREANTA

Intre doua societati comerciale s-a incheiat un contract de cesiune de creanta pe 9 august, fara ca debitorul cedat sa fie notificat. Pe 12 august cedentul notifica cesionarului si debitorului cedat denuntarea unilaterala a contractului de cesiune. Pe 16 august, cesionarul notifica debitorul cedat cu privire la contractul de cesiune, fara a lua in considerare denuntarea unuilaterala. In paralel, pe rolul tribunalului se solicita declararea insolventei cedentului, iar pe 22 septembrie se da sentinta de deschidere a procedurii generale a insolventei.
In aceasta situatie, cui va face plata debitorul cedat ?????? Multumesc.
Lichidatorului numit de catre Judecatorul sindic.
Oricum, presupunem ca, pentru acea creanta nu exista un titlu executoriu...iar debitorul doreste efectuarea platii creantei in mod voluntar.
suma se recupereaza de la debitor
debitorul cedat va face plata in contul deschis de adm.judiciar/lichidatorul judiciar pentru cedentului aflat in insolventa.