Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... caut avocat,banii nu conteaza
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

caut avocat,banii nu conteaza

Solutie: În temeiul art. 345 alin. 1 şi 2 Cod Procedură Penală condamnă pe inculpatul X Y Z [] pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune, prev. şi ped. de art. 215 alin. 1, alin. 2 Cod penal, cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal şi cu reţinerea art. 74 alin. 1 litera b şi c, art. 76 alin. 1 litera d Cod penal, art. 3201 alin. 7 Cod procedură penală (în dauna părţilor vătămate......................)la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare. Constată că prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiu Secuiesc, definitivă prin nerecurare la data de 01.03.2011, inculpatul X Y Z a fost condamnat la o pedeapsă de 10 luni închisoare cu suspendare condiţionată a executării pedepsei, pentru comiterea, în cursul lunii noiembrie 2009, a unei infracţiuni similare, respectiv înşelăciune, prev. şi ped. de art. 215 alin. 1, alin. 2 Cod penal, cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal. Constată că prin sentinţa penală nr. 254/19.12.2011 a Judecătoriei Târgu Secuiesc, modificată şi rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, inculpatul a fost condamnat la pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare cu suspendare condiţionată a executării pedepsei, ca urmare a contopirii a 13 pedepse a câte 1 an fiecare, pentru comiterea în cursul anului 2010 a 13 infracţiuni de înşelăciune şi a 6 pedepse cu amendă penală, în cuantum de câte 400 lei fiecare, pentru comiterea în cursul anului 2010 a 6 infracţiuni de uz de fals, împotriva părţilor vătămate ................., fiind aplicat un spor de 1 an închisoare. Constată că prin sentinţa penală nr. 53/24.04.2012 a Judecătoriei Gheorgheni, definitivă prin decizia penală nr. 489/R/20.06.2012 a Curţii de Apel Târgu-Mureş, inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă rezultantă de 2 ani închisoare cu suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. Pentru a proceda astfel, instanţa a dispus condamnarea inculpatului la o pedeapsă de 2 ani închisoare, pentru comiterea, în cursul lunii mai 2010, a infracţiunii de înşelăciune, prev. de art. 215 alin. 1 şi 2 Cod penal, cu aplicarea art. 3201 Cod procedură penală. De asemenea, s-a mai dispus anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei de 10 luni închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiul Secuiesc şi au fost contopite pedepsele de 2 ani închisoare şi 10 luni închisoare, fiind aplicată inculpatului pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. Constată că prin sentinţa penală nr. 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu Gheorghe, definitivă la data de 17.04.2012 prin nerecurare, inculpatul a fost condamnat la pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare cu suspendare condiţionată a executării pedepsei. Pentru a proceda astfel instanţa a dispus condamnarea inculpatului la pedeapsa de 2 ani închisoare, pentru comiterea, în perioada mai-august 2010 (17 acte materiale), a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată, prev. de art. 215 alin. 1, 2 Cod penal, cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi art. 3201 Cod procedură penală. S-a mai dispus anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei de 10 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiu Secuiesc şi au fost contopite pedepsele de 2 ani închisoare şi 10 luni închisoare, aplicând inculpatului pedeapsa cea mai grea de 2 ani închisoare. Constată că prin sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu Mureş, definitivă la data de 19.06.2012 prin nerecurare, inculpatul a fost condamnat la o pedeapsă rezultantă de 1 an şi 11 luni cu suspendare condiţionată a executării pedepsei, ca urmare a contopirii pedepsei de 1 an închisoare aplicată pentru comiterea, în perioada februarie 2010 ? aprilie 2010, a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată, prevăzută de art. 215 alin. 1, 2 şi 3 Cod Penal cu reţinerea art. 41 alin. 2 Cod Penal, art. 3201 alin. 7 Cod Procedură Penală, art. 74 alin. 1 lit. a, b şi c Cod Penal, art. 76 alin. 1 lit. e Cod Penal (în dauna părţilor vătămate .....................- 3 acte materiale) şi a pedepsei de 1 an şi 11 luni închisoare, aplicată pentru comiterea, în cursul lunii septembrie 2010, a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată, prevăzută de art. 215 alin. 1, 2 şi 3 Cod Penal cu reţinerea art. 41 alin. 2 Cod Penal, art. 3201 alin. 7 Cod Procedură Penală, art. 74 alin. 1 lit. a, b şi c Cod Penal, art. 76 alin. 1 lit. e Cod Penal (în dauna părţilor vătămate.......................... ? 23 acte materiale). Constată că infracţiunile pentru care a fost stabilite pedeapsa de 10 luni închisoare prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 pronunţată de Judecătoria Odorheiu secuiesc, rămasă definitivă prin nerecurare, pedeapsa de 2 ani închisoare prin sentinţa penală nr. 254/19.12.2011 pronunţată de Judecătoria Târgu Secuiesc, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, pedeapsa de 2 ani închisoare prin sentinţa penală nr. 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu Gheorghe, rămasă definitivă prin nerecurare, pedeapsa de 1 an şi 11 luni închisoare prin sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu-Mureş, rămasă definitivă prin nerecurare, pedeapsa de 2 ani închisoare prin sentinţa penală nr. 53/24.04.2012 pronunţată de Judecătoria Gheorgheni, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 489/R/20.06.2012 a Curţii de Apel Târgu-Mureş şi pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare aplicată prin prezenta sentinţă penală, se află în concurs real de infracţiuni, prevăzut de art. 33 lit. a Cod penal. Constată că s-a dispus anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicate prin Sentinţa penală nr- 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiu Secuiesc (prin Sentinţa penală nr. 53/24.04.2012 a Judecătoriei Gheorgheni). Constată că inculpatul a săvârşit prezenta faptă înainte de a fi pronunţate sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiu Secuiesc, definitivă prin nerecurare la data de 01.03.2011, sentinţa penală nr. 254/19.12.2011 a Judecătoriei Târgu Secuiesc, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, sentinţa penală nr. 53/24.04.2012 a Judecătoriei Gheorgheni, definitivă prin decizia penală nr. 489/R/20.06.2012 a Curţii de Apel Târgu-Mureş, sentinţa penală nr. 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu Gheorghe, definitivă la data de 17.04.2012 prin nerecurare şi sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu-Mureş, definitivă la data de 19.06.2012 prin nerecurare. Ca atare, în speţă sunt aplicabile dispoziţiile art. 85 alin. 1 Cod penal, privind anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei şi a suspendării executării pedepsei sub supraveghere, de vreme ce inculpatul a comis o nouă infracţiune intenţionată înainte de a se fi pronunţat hotărârile prin care s-a dispus suspendarea condiţionată şi suspendarea sub supraveghere. În temeiul art. 447 Cod procedură penală coroborat cu art. 85 alin. 1 Cod penal anulează suspendarea condiţionată a executării pedepselor aplicate prin Sentinţele penale nr. 254/2011 a Judecătoriei Târgu-Secuiesc, 53/24.04.2012 a Judecătoriei Gheorgheni, nr. 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu-Gheorghe, nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Tîrgu-Mureş. Dispune descontopirea pedepsei rezultante de 2 ani închisoare aplicată prin 254/19.12.2011 a Judecătoriei Târgu Secuiesc, modificată şi rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, în pedepsele componente pe care le va repune în individualitatea lor, astfel: - 13 pedepse a câte 1 an închisoare fiecare, pentru comiterea în cursul anului 2010 a 13 infracţiuni de înşelăciune; - 6 pedepse a câte 400 lei amendă penală fiecare, comiterea în cursul anului 2010 a 6 infracţiuni de uz de fals; - sporul de 1 an închisoare, pe care îl va înlătura. Dispune descontopirea pedepsei rezultante de 2 ani închisoare aplicată prin 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu Gheorghe, definitivă la data de 17.04.2012 prin nerecurare, în pedepsele componente pe care le va repune în individualitatea lor, astfel: - pedeapsa de 2 ani închisoare, pentru comiterea, în perioada mai-august 2010 (17 acte materiale), a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; - pedeapsa de 10 luni închisoare aplicată prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 a Judecătoriei Odorheiu Secuiesc. Dispune descontopirea pedepsei rezultante de 1 an şi 11 luni închisoare, aplicată prin Sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu Mureş, definitivă la data de 19.06.2012 prin nerecurare în pedepsele compunente: - 1 an închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; - 1 an şi 11 luni închisoare, aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată. În temeiul art. 34 alin. 1 lit. b Cod penal dispune contopirea următoarelor pedepse menţionate mai sus: - pedeapsa de 10 luni închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 31/10.02.2011 pronunţată de Judecătoria Odorheiu Secuiesc, rămasă definitivă prin nerecurare, pentru comiterea, în cursul lunii noiembrie 2009, a infracţiunii de înşelăciune, prev. şi ped. de art. 215 alin. 1, alin. 2 Cod penal, cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal; - 13 pedepse a câte 1 an închisoare fiecare, aplicate prin sentinţa penală nr. 254/19.12.2011 pronunţată de Judecătoria Târgu Secuiesc, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, pentru comiterea în cursul anului 2010 a 13 infracţiuni de înşelăciune; - 6 pedepse a câte 400 lei amendă penală fiecare, aplicate prin sentinţa penală nr. 254/19.12.2011 pronunţată de Judecătoria Târgu Secuiesc, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 351/R/12.04.2012 a Curţii de Apel Braşov, pentru comiterea în cursul anului 2010 a 6 infracţiuni de uz de fals; - pedeapsă de 2 ani închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 53/24.04.2012 pronunţată de Judecătoria Gheorgheni, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 489/R/20.06.2012 a Curţii de Apel Târgu-Mureş, pentru comiterea, în cursul lunii mai 2010, a infracţiunii de înşelăciune; - pedeapsa de 2 ani închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 119/03.04.2012 a Judecătoriei Sfântu Gheorghe, rămasă definitivă prin nerecurare, pentru comiterea, în perioada mai-august 2010 (17 acte materiale), a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; - pedeapsa de 1 an închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu-Mureş, rămasă definitivă prin nerecurare, pentru comiterea, în perioada februarie 2010 ? aprilie 2010, a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; - pedeapsa de 1 an şi 11 luni închisoare, aplicată prin sentinţa penală nr. 573/29.05.2012 a Judecătoriei Târgu-Mureş, rămasă definitivă prin nerecurare pentru comiterea, în cursul lunii septembrie 2010, a infracţiunii de înşelăciune în formă continuată; - pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare aplicată prin prezenta sentinţă penală, pentru săvârşirea, la data de 06.02.2011, a infracţiunii de înşelăciune, prev. şi ped. de art. 215 alin. 1, alin. 2 Cod penal, cu aplic. art. 41 alin. 2 Cod penal şi cu reţinerea art. 74 alin. 1 litera b şi c, art. 76 alin. 1 litera d Cod penal, art. 3201 alin. 7 Cod procedură penală (în dauna părţilor vătămate .........................). Aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea, de 2 ani închisoare, la care adaugă un spor de 1 an şi 6 luni închisoare, pedeapsa rezultantă finală fiind de 3 ani şi 6 luni închisoare. În temeiul art. 71 Cod Penal interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza 2 şi lit. b Cod Penal pe durata executării pedepsei principale. Constată că în cauză nu s-au formulat pretenţii civile. În temeiul art. 191 alin. 1 Cod Procedură Penală obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare avansate de stat în cauză în cuantum de 450 lei, din care suma de 50 lei provine din faza de urmărire penală şi suma de 200 lei, reprezentând onorariul apărătorului numit din oficiu a acorda asistenţă juridică inculpatului se va vira din fondurile speciale ale MJLC în contul Baroului Mureş. Cu recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru Ministerul Public şi de la comunicare pentru inculpatul S..................... Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 07 decembrie 2012.
Gabriela Mihai, Avocat
Am luat act de continutul hotararii pronuntyate de instanta de judecata
Concret care este intrebarea dvs ?
Regulamentul prezentului forum nu permite reclama,astfel incat daca interesul dvs consta in angajare aparator ales aveti variantele fie ,depuneti solicitare oficiala la baroul local de avocati,fie realizati personal studiu de piata
intrebarea....sa obtinem o susoendare conditionata sub supraveghere...in recurs