Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ce tip de ONG poate avea observatori la alegeri?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ce tip de ONG poate avea observatori la alegeri?

Ce obiect de activitate sau activitati trebuie sa desfasoare un ONG pentru a avea dreptul sa poata solicita observatori la alegeri ?
Aveti specificate conditiile la art 43 alin (2) din legea 35 / 2008 actualizata pentru alegerea Camerei Deputatilor si a Senatului: "Pot fi acreditaţi, ca observatori interni, reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale care au ca obiect principal de activitate apărarea democraţiei şi a drepturilor omului, care sunt legal constituite cu cel puţin 6 luni înainte de data desfăşurării alegerilor şi în ale căror organe de conducere nu se află niciun membru
al vreunui partid politic sau organizaţie a cetăţenilor aparţinând unei minorităţi naţionale. Persoanele desemnate de aceste organizaţii ca observatori nu pot fi membri ai vreunui partid politic sau ai vreunei organizaţii a cetăţenilor aparţinând unei minorităţi naţionale care participă în alegeri conform prezentului titlu".
De asemenea ong-ul trebuie sa fie infiintat cu cel putin 6 luni anterior datei alegerilor.