avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Semnătură susținere mai mulți candidați
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Semnătură susținere mai mulți candidați

Pot să semnez (cu buletin-serie...) pentru susținere pe mai multe liste a unor candidați? Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: kovacs_stefan , utilizator 09:47, 31 August 2019
Legea nr. 33 din 16 ianuarie 2007 privind organizarea și desfășurarea alegerilor pentru Parlamentul European
art.18
(1) Un alegător poate susține un singur/o singură partid politic, alianță politică, alianță electorală, organizație a cetățenilor aparținând minorităților naționale sau candidat independent.
.....

Legea nr. 370 din 20 septembrie 2004 pentru alegerea Președintelui României
art.4
....
(2) Candidaturile propuse de partidele și de alianțele politice, precum și candidaturile independente pot fi depuse numai dacă sunt susținute de cel puțin 200.000 de alegători. Un alegător poate susține mai mulți candidați.


Legea nr. 208 din 20 iulie 2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente
art.54
...
(7) Susținătorii pot fi numai cetățeni cu drept de vot și cu domiciliul sau reședința în circumscripția electorală pentru care se propun candidați. Un alegător poate susține mai multe liste de candidați sau candidați independenți.
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc! M-am uitat pe net la LEGEA Nr. 370 din 20 septembrie 2004 pentru alegerea Preşedintelui României
*** Republicată
Text în vigoare începând cu data de 27 iunie 2014
Art.4 (2) Candidaturile propuse de partidele şi de alianţele politice, precum şi candidaturile
independente pot fi depuse numai dacă sunt susţinute de cel puţin 200.000 de alegători. Un alegător poate susţine un singur candidat.
Oare greșesc eu?
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2019
kovacs_stefan, utilizator
Îmi cer scuze. Am găsit Legea nr. 370/2004 pentru alegerea Preşedintelui României Republicată

Text în vigoare începând cu data de 28 iulie 2019
Vă mulțumesc pentru informații!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. o asociatie se poate functiona ca si un partid local? ... Blevik Blevik Buna ziua. O asociatie se poate functiona ca si un partid local? Se poate sa aiba candidati la alegerile locala? (vezi toată discuția)
De cate voturi e nevoie pentru a deveni consilier local? Olivian1 Olivian1 Buna! De cate voturi e nevoie pentru a deveni consilier local independent la o comună cu 1600 de votanți? (vezi toată discuția)