avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se plateste proces pentru obligatia de a face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se plateste proces pentru obligatia de a face?

Am actionat in instanta primaria, obiectul cauzei obligatia de a face, materie juritica civil. In cazul in care o sa pierd trebuie sa platesc cheltuieli de judecata?
Cel mai recent răspuns: RCarlos , utilizator 15:53, 13 Decembrie 2012
daca le slicita, da
Daca demonstreaza ca a efectuat cheltuieli pt a se apara in acest proces atunci da.
depinde de ce solicita aceasta
poate sa angajeze avocat, si sa platiti onorariul
poate sa trimita un jurist sa reprezinte interesele si sa platiti deplasarea acestia
poate sa trimita numai inscrisuri... si in cazul acesta... nu platiti nimic
poate sa depuna cerere de judecare in lipsa
sunt mai multe variante
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces civil costigina costigina In cazul in care trebuie sa angajez un avocat care sa ma reprezinte in instanta de judecata,in alta localitate ,prezenta mea este necesara?,ca sa nu fiu silit ... (vezi toată discuția)
Onorarii avocati justhis justhis Am si eu o intrebare: cat costa aproximativ onorariul pentru un avocat? Am o citatie pentru un proces, si vreau sa consult mai intai un avocat, dar vreau sa ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata vivians vivians buna seara, ma judec cu o primarie pentru ca nu mi-a dat un raspuns in termen. am cerut in actiune cheltuieli de judecata. in intampinarea lor au solicitat si ... (vezi toată discuția)