Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se plateste proces pentru obligatia de a face?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se plateste proces pentru obligatia de a face?

Am actionat in instanta primaria, obiectul cauzei obligatia de a face, materie juritica civil. In cazul in care o sa pierd trebuie sa platesc cheltuieli de judecata?
daca le slicita, da
Daca demonstreaza ca a efectuat cheltuieli pt a se apara in acest proces atunci da.
depinde de ce solicita aceasta
poate sa angajeze avocat, si sa platiti onorariul
poate sa trimita un jurist sa reprezinte interesele si sa platiti deplasarea acestia
poate sa trimita numai inscrisuri... si in cazul acesta... nu platiti nimic
poate sa depuna cerere de judecare in lipsa
sunt mai multe variante
Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri.