avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Executare hotarare irevocabila
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Executare hotarare irevocabila

Pentru neexecutarea unei hotarari irevocabile de contencios administrativ am obtinut in instanta amendarea conducatorului unei autoritati publice cu 20% pe zi de intarziere.

Problema este ca respectivul conducator a fost inlocuit intre timp din functie.

Daca a fost inlocuit mai plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea irevocabila?
Daca da se apeleaza la executor judecatoresc?

Trebuie deschisa o noua actiune de aceeasi natura impotriva noului conducator care refuza deasemenea executarea?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:47, 5 Februarie 2009
Da, avand in vedere ca este o actiune personala, indreptata impotriva conducatorului acelei autoritati..
marin.nicodim a scris:

....................
Daca a fost inlocuit mai plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea irevocabila?
Daca da se apeleaza la executor judecatoresc?

Trebuie deschisa o noua actiune de aceeasi natura impotriva noului conducator care refuza deasemenea executarea?


1. Plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea respectiva. Prin urmare, puneti in executare acea hotarare.
2. Impotriva noului primar trebuie sa introduceti o noua actiune prin care sa obtineti sanctionarea acestuia pentru neexecutarea hotararii judecatoresti.
elis a scris:

marin.nicodim a scris:

....................
Daca a fost inlocuit mai plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea irevocabila?
Daca da se apeleaza la executor judecatoresc?

Trebuie deschisa o noua actiune de aceeasi natura impotriva noului conducator care refuza deasemenea executarea?


1. Plateste amenda pentru zilele in care nu a executat hotararea respectiva. Prin urmare, puneti in executare acea hotarare.
2. Impotriva noului primar trebuie sa introduceti o noua actiune prin care sa obtineti sanctionarea acestuia pentru neexecutarea hotararii judecatoresti.


Referitor la 1. - Apelez la executor sau executarea se face de catre tribunal? Amenda cred ca este catre statul roman...
Hotararile judecatoresti si celelalte titluri executorii se executa de executorul judecatoresc din circumscriptia judecatoriei in care urmeaza sa se efectueze executarea ....
Prin urmare, trebuie sa mergeti la un executor judecatoresc si sa solicitatio punerea in executare a hotararii respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigii de munca, castigate in instanta elisa_2000 elisa_2000 In instanta am castigat plata drepturilor salariale neplatite de angajator ( a vandut un punct de lucru al societatii , am plecat in somaj fara a ni se plati ... (vezi toată discuția)
Cum intru in posesia sumei castigate in instanta daca la momentul castigarii procesului nu mai eram salariata? Imprevizibila Imprevizibila Pana la data de 7 iulie 2011, cand am fost disponibilizata, am fost salariata unei societati de transport feroviar. Pana la acea data s-a actionat in instanta ... (vezi toată discuția)
Plangere penala sonia54 sonia54 Pentru nepunerea in aplicare a unei hotarari judecatoresti, impotriva cui declansez plangerea penala: a societatii, sau a directorului societatii ? (vezi toată discuția)