Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nedreptate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nedreptate

ce poate face o angajata insarcinata atunci cand este demisa doar pentru simplul fapt ca este insarcinata si nu poate lucra la parametri normali?:help:
In ce sens a fost demisa? ... Salariata respectiva a anuntat in scris angajatorul ca este insarcinata?
marti am programare la doctor pentru a vedea starea de sanatate a mea si fatului si pentru a lua foile necesare informarii angajatorului ca sunt insarcinata.angajatorul a fost informat verbal ca sunt insrcinata,si dupa aceasta veste ma informat sa nu ma mai prezint la locul de munca.
Probabil nu ati fost demisa ci vi s-a desfacut contractul de munca sau vi se cere sa demisionati. Este important sa dati mai multe amanunte: ce munca faceti, ce tip de angajator este, etc. Puteti sa va adresati catre ITM sau sa incercati inainte de asta sa ajungeti cu ei la un acord / intelegere pe cale amiabila sugerandu-le ca sunteti dispusa sa faceti un drum la ITM daca nu isi reconsidera pozitia. In orice caz in situatia Dvs e mai bine sa va ganditi la o solutie pe cale amiabila pentru a nu risca sa va stresati in acesta perioada importanta pt Dvs si copil.
Anuntarea verbala nu are nicio relevanta juridica , trebuia sa-l anuntati in scris ..

Art.60 C.mun.
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
.....
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
......
sunt preparatoare produse panificatie iar angajatorul este turc.
iubitul meu(viitorul sot) este angajat de aproximativ 3 ani la aceasta societate,iar eu am primit vestea prin el.fiind cu ceva vechime in aceasta firma iubitul meu stie mai multe exemple ca al meu de-a lungul celor 3 ani.adica au fost concediate fara motiv intemeiat,iar concluzia care am traso noi este ca el(patronul) nu prea ii place sa aiba angajate insarcinate pentru care sa plateasca concediile postnatale si prenatale.