Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna seara. Sunt divortata de 2 ani , la inceput exsotul meu mi-a spus ca nu are nevoie de nimic din apartament si ca partea ce-i revine o cedeaza copiilor(majori),nu am facut nici un act legal,greseala mea, iar acum imi cere o suma de bani amenintand ca ma da in judecata pentru partaj intr-un alt judet "asa sa ma poarte pa drumuri" sune el,poate sa faca acest lucru daca locuinta "noastra" este in alt judet nu unde locuieste el?
Nu se va judeca un proces acolo unde vrea el ci acolo unde prevede legea ca exista competenta teritoriala.
Nu aveti motive de temere sub acest aspect.
multumesc mult
Incercati sa ajungteti la intelegere privind plata unei sume si sa semnati o conventie de partaj la notar.