Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Care sunt demersurile pentru un divort in care nu sunt implicati copii, in sensul ca sunt deja majori, si amandoi sunt in alta tara de mai multi ani? M-ar interesa daca se poate fara sa vina in tara?
Va multumesc mult!
Copii nu sunt obligati sa vina in tara. Casatoria se poate desface pe cale judiciara ( la instanta de judecata) sau daca sotii sunt de acord cu divortul, ofiterul starii civile sau notarul public poate constata desfacerea casatoriei, eliberandu-le astfel un certifcat de divort. Indiferent de modalitatea aleasa, copii nu au obligatia de a se prezenta.
cred ca sotii sunt in strainatate, nu copiii. :)
daca nu pot sau nu vor sa vina in tara, sotii vor divorta numai in instanta prin reprezentant daca reclamantul are resedinta in strainatate.