Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221

Doream sa stiu daca se mai pot initia actiuni impotriva Statului Roman privitoare la Deportarile in Baragan
Buna ziua!

Art.5 din Legea 221/2009 prevede>

Art. 5 - (1)**) Orice persoană care a suferit condamnări cu caracter politic în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic, precum şi, după decesul acestei persoane, soţul sau descendenţii acesteia până la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instanţei prevăzute la art. 4 alin. (4), în termen de 3 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

Legea 221/2009 a intrat in vigoare la data de 11.06.2009, deci, pe de o parte, nu mai sunteti in termen pentru a formula o astfel de cerere.

Pe de alta parte, Conform Deciziei Curtii Constitutionale nr.1358/2010, nu se mai pot acorda despagubiri morale in baza legii art.5 alin.1, acesta fiind declarat neconstitutional.

Numai bine!
Ana-Maria Dinescu, Avocat