avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1864 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221

Doream sa stiu daca se mai pot initia actiuni impotriva Statului Roman privitoare la Deportarile in Baragan
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dinescu , Avocat 18:03, 12 Decembrie 2012
Buna ziua!

Art.5 din Legea 221/2009 prevede>

Art. 5 - (1)**) Orice persoană care a suferit condamnări cu caracter politic în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic, precum şi, după decesul acestei persoane, soţul sau descendenţii acesteia până la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instanţei prevăzute la art. 4 alin. (4), în termen de 3 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi.

Legea 221/2009 a intrat in vigoare la data de 11.06.2009, deci, pe de o parte, nu mai sunteti in termen pentru a formula o astfel de cerere.

Pe de alta parte, Conform Deciziei Curtii Constitutionale nr.1358/2010, nu se mai pot acorda despagubiri morale in baza legii art.5 alin.1, acesta fiind declarat neconstitutional.

Numai bine!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Decembrie 2012
Ana-Maria Dinescu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

A intervenit prescriptia? cucu_bau cucu_bau Buna ziua, o respectuasa intrebare as avea si eu pentru cei avizati, in cazul legii 221/2009 a intervenit prescriptia? In ce data mai exact s-a implinit ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 GABRIELA  MARIA CHIRCULESCU GABRIELA MARIA CHIRCULESCU Buna ziua. Mama mea a fost deportata in Baragan. Beneficiaza de prevederile DL. 118. Am introdus actiune doar pentru daunele morale suferite in perioada ... (vezi toată discuția)
Urmasii etnicilor germani deportati in rusia andreeaely andreeaely Buna ziua De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a ... (vezi toată discuția)