Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestatie in anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestatie in anulare

Instanta de recurs pronunta o hotarare care din punctul nostru de vedere nu este corecta . Mentionez ca este o hotarare irevocabila .Pot formula o contestatie in anulare ?
O hotarere executorie poate fi executata daca nu este definitiva si irevocabila . Cunoasteti spete ?
Stimat forumist,

1. Ar trebui să detailați ce reprezintă, în viziunea dvs, incorectitudinea hotărârii. Căile extraordinare de atac sunt accesibile doar în puține cazuri, în general.

2. Dacă este executorie, o hotărâre poate fi executată - de unde și denumirea.

Cu stimă.
Avem o hotarare de evacuare a unuei persoane care nu detine un contract de inchiriere. Astfel in martie 2008 tribunalul ne admite actiunea , dar imediat paratul a facut apel . Precizez ca acesta sentinta -,, Executorie cu drept de apel 15 zile de la comunicare ". La apel instanta respinge apelul declarat de parat . Aceasta cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare . Inalta curte judeca , caseaza si trimite la rejudecare la curtea de apel . Se judecata din nou si apelul dupa casare este respins . Se face din nou recurs de catre parat si inalta curte respeinge recursul . Va rog sa-mi spuneti puteam sa execut paratul prin evacuarea din spatiu fara ca hotararea sa ramana definitiva ? Termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita nu s-a intrerul la casare si prin rejudecarea apelului ?
Pentru ca hotararea mea a ramas definitiva si irevocabila in anul 2011 .