Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru angajatii pe perioada determinata care este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru angajatii pe perioada determinata care este perioada de preaviz si demisie

Buna ziua,
Societatea noastra doreste sa angajeze personal pe perioada determinata.
Va rog sa-mi transmiteti care este perioada de preaviz si demisie in cazul acestor persoane.
Va multumesc!
Perioada de preaviz :
- in cazul demisiei nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

- in cazul concedierii nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare

art.81 C.mun
4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

art. 75 C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic