Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit profit trim IV 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit profit trim IV 2012

Pentru incheierea exercitiului financiar 2012, se declara in D100 impozitul pe profit la fel ca si in anul precedent? Adica declaram si platim impozitul trimestrului IV la acelasi nivel cu cel din trim III, urmand sa regularizam diferenta in declaratia 101?
Nu se mai declara si nu se mai plateste impozitul trimestrului IV la acelasi nivel cu cel din trim. III. Se va declara totul in declaratia 101 care se depune pana pe 25.03.2013.

Codul Fiscal, art. 35, alin. 1

Prin Declaratia 100 (care are termen de depunere tot 25.03.2013) vor regulariza impozitul doar:
- persoanele juridice străine şi persoanele fizice nerezidente care desfăşoară activitate în România într-o asociere cu sau fără personalitate juridică;
- persoanele fizice rezidente asociate cu persoane juridice române, pentru veniturile realizate atât în România cât şi în străinătate din asocieri fără personalitate juridică; în acest caz, impozitul datorat de persoana fizică se calculează, se reţine şi se varsă de către persoana juridică română.

Normele Metodologice pct. 99^5 - cu referire la art. 35 din Codul Fiscal
Din Codul fiscal:
"ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)

(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35."- adica pana la 25 martie

Va multumesc!