Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere CIM

Buna, daca am un contract de perioada determinata pana la 15.12.2012, astazi pot sa trimit revisalul? (Decizia de incetare CIM cu data de 15.12.2012, CF ART. 56, lit. i este corecta????)Multumesc anticipat
Daca veti trimite decizia astazi nu va mai fi o incetare conform art. 56 (1) lit. (i) , deci NU
G.V.

Da, se poate transmite in avans REVISAL-ul ...... legea sanctioneaza netransmiterea in termen si nu inainte ..
Chiar zilele trecute o persoana specializata in resurse umane mi-a spus clar : decizia se trimite in ziua incetarii contractului cu durata determinata , nici mai devreme si nici mai tarziu ...altfel nu va mai fi considerata incetare la data expirarii termenului
Asa am intelles ca maine (sambata 15.12.2012) trebuie sa transmit si sa vin la lucru Cf.art 56 lit. i
Si eu am un caz exact ca al dumneavoastra si eu NU lucrez sambata si sigur nu voi veni la lucru sa transmit aceasta decizie. Intotdeauna in aceste situatii am transmis anticipat si nu am avut niciun fel de problema. Evident ca data incetarii contractului (in Revisal) va fi 15.12.2012, nu data de astazi, iar art. 56 lit i. Doar transmiterea se face anticipat. Nu vad ce e gresit in asta.