Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen transmitere decizie de incetare cu acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen transmitere decizie de incetare cu acordul partilor

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca fac decizia de incetare pe data de 05(art.55 b) si-o transmit pe aceiasi data ,cererea este din data de 02,procedez corect ?
Va mulumesc !

Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca.

Art. 4 din HG 500/2011
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) se face dupa cum urmeaza:
a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
b) elementul prevazut la art. 3 alin. (2) lit. g) se completeaza si pentru contractele individuale de munca deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari;
c) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii;
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;
.....

In speta, incetarea trebuia transmisa in REVISAL la data de 02.10.2015.

Netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4 din HG 500/2011 constituie contraventie sanctionata de catre ITM in cazul unui eventual control.
Buna seara,

Cererea angajatului reprezinta solicitarea lui de incetare a contractului cu data de 05,o pot face pe aceasta data si respectiv s-o transmit in aceiasi zi ,sau trebuia s-o fac pe data de 02 cu termen de incetare 05?
Va multumesc !
Daca data incetarii c.i.m.este 05.10.2015, atunci in aceasta zi operati si transmiteti in REVISAL incetarea c.i.m.
va multumesc frumos !