Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit trim4/2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit trim4/2012

Buna ziua,
Va rog , sa clarificam modul de declarare si de plata a impozitului pe profit la trim. 4/2012.
Am intilnit 2 opinii
1) Nu se mai depune D100 la dec., si se intocmeste D101 , pina in 25.03.2013, cind este si termen de plata.
2)Se declara la dec, la nivelul trim3/2012, se achita pina in 25.01.2013, si se intocmeste D101 pina in 25.03.2013, sau nu se depune declaratia 100 la dec , si se intocmeste D101 pina in 25.02.2013, cind este si termen de plata.
Am aceasta intrebare deoarece ,am vazut raspunsuri pe aceasta tema, in ambele variante.
Va multumesc.
ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)
(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.
ART. 35 Depunerea declaraţiei de impozit pe profit (în vigoare de la 1 ian. 2012)
(1) Contribuabilii au obligaţia să depună o declaraţie anuală de impozit pe profit până la data de 25 martie inclusiv a anului următor, cu excepţia contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (5) lit. a) şi b), alin. (14) şi (15), care depun declaraţia anuală de impozit pe profit până la termenele prevăzute în cadrul acestor alineate.