Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Obligativitatea cazierului fiscal la noii membrii ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Obligativitatea cazierului fiscal la noii membrii cooptati in ong

Cazierul fiscal este obligatoriu pentru noii membri ai unei asociaţii/fundaţii numai daca ei sunt alesi ca reprezentanti legali ai acestora prin actul de constituire sau statut, să acţioneze în raporturile juridice cu terţii, individual sau colectiv, în numele şi pe seama persoanei juridice.
Decizia Completului ÎCCJ nr. 10/2012 a fost publicată în Monitorul oficial nr. 495 din 19 iulie a.c.
Opinia mea este ca la infiintarea unei asociatii si fundatii este necesara prezentarea cazierului fiscal pentru membrii fondatori, iar dupa infiintarea asociatiei sau fundatiei, respectiv cand aceasta exista deja, numai in cazul cand noii membrii cooptati vor avea calitatea de reprezentanti legali.
Foarte buna observatia dumneavoastra.