avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recuperare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recuperare permis

Salut,

Acum circa 2 luni am pierdut permisul auto (categoria B) intr-un accident provocat de mine, avand doar pagube materiale si nu raniti/morti. Dreptul de conducere mi-a fost suspendat incepand cu data de 23/10/2012 terminandu-se pe 21/12/2012 (inclusiv). 21 Fiind vineri, eu nu pot sa ridic permisul decat joi (spun joi pentru ca 24 -Luni- este zi libera, la fel si 25 dec pentru ca este craciunul dar si 26 dec). Intrebarea mea este, pot sa obtin cumva o prelungire de dovada pentru a conduce fara permis pe timpul weekendului (pentru ca la politie nu lucreaza nimeni in weekend ca sa il recuperez atunci). Daca da, ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg? Multumesc, Ionut.
Cel mai recent răspuns: PIonut24 , utilizator 11:53, 16 Decembrie 2012
In evidenta politiei dvs. o sa aveti permis valabil incepand cu data la care perioada de suspendare a expirat, deci nu se poate elibera dovada sau prelungirea acesteia.
S-au gasit situatii in care de ex. daca data suspendarii expira in zile nelucratoare, se poate elibera permisul in ziua anterioara, sub conditia ca detinatorul permisului sa nu conduca decat dupa expirarea termenului de suspendare.
Va recomand, sa va ridicati permisul in data de 21.12, intrucat nu ste zi nelucratoare.
TDorina a scris:

In evidenta politiei dvs. o sa aveti permis valabil incepand cu data la care perioada de suspendare a expirat, deci nu se poate elibera dovada sau prelungirea acesteia.
S-au gasit situatii in care de ex. daca data suspendarii expira in zile nelucratoare, se poate elibera permisul in ziua anterioara, sub conditia ca detinatorul permisului sa nu conduca decat dupa expirarea termenului de suspendare.
Va recomand, sa va ridicati permisul in data de 21.12, intrucat nu ste zi nelucratoare.



Poti te rog sa imi spui cum au reusit altii sa il obtina in ziua anterioara ? Ma gandesc ca nu voi reusi sa ma inteleg cu cei de la politia romana.
restituirea permisului de conducere se face la cerere.

Art. 219. – (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
b) la expirarea termenului de suspendare, când sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savârsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie.

intrucat ziua de 24.12.2012 a fost declarata zi nelucratoare de catre guvern iar urmatoarea zi lucratoare este 27.12.2012 puteti solicita eliberarea permisului in data de 21.12.2012 printr-o cerere adresata comandantului politiei rutiere motivand solicitarea (zilele libere) si luandu-va angajamentul ca nu veti conduce decat incepand cu ziua urmatoare in caz contrar suportand rigorile legii.
Ultima modificare: Duminică, 16 Decembrie 2012
cyan, moderator
cyan a scris:

restituirea permisului de conducere se face la cerere.

Art. 219. – (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
b) la expirarea termenului de suspendare, când sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savârsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie.

intrucat ziua de 24.12.2012 a fost declarata zi nelucratoare de catre guvern iar urmatoarea zi lucratoare este 27.12.2012 puteti solicita eliberarea permisului in data de 21.12.2012 printr-o cerere adresata comandantului politiei rutiere motivand solicitarea (zilele libere) si luandu-va angajamentul ca nu veti conduce decat incepand cu ziua urmatoare in caz contrar suportand rigorile legii.

Iti multumesc Cyan, chiar in seara asta o sa fac o scrisoare si maine o las la politia rutiera.
Daca mai stie cineva si alte solutii, astept pareri cu cea mai mare placere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces politie PIonut24 PIonut24 Salut, intr-un thread anterior explicam ca permisul mi-a fost suspendat pentru 60 de zile intr-un accident iar ultima zi de suspendare este vineri (acum, pe ... (vezi toată discuția)
Permis italian suspendat în românia Gicu2988 Gicu2988 Mi sa suspdat permisul de conducere italian pe 30zile in romania , mil vor trimite peste 30zile sau trebuie eu sa ma duc sa il iau? politistu mi a zis am ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis ContSters42601 ContSters42601 Un conducator auto este prins de radar cu peste 50 km la ora fata de viteza legala in localitate, semneaza P.V., i se suspenda permisul 3 luni, primeste ... (vezi toată discuția)