Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Refuz plata asigurator RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Refuz plata asigurator RCA

Buna seara,

Acum doua saptamani mi-a fost lovita masina de o doamna. Am stabilit de comun acord ca a fost culpa ei si am completat impreuna cu ea formularul de constatare amiabila la locul faptei. Pe langa faptul ca, in a treia zi abia am reusit sa conving agentul constatator de la "multi asig" ca dauna nu este doar bara spate cum sustinea el (aceasta nu vroia sa treaca in caietul daunelor si aripa spate care fusese lovita de grila masinii vinovatei; am avut noroc ORB sa vina doamna la CASCO si am pus masinile una langa alta sa-l convingem amandoi), in birou mi-au inmanat mai multe formulare pe care a trebuit sa le completez, pe langa o foaie cu "oferta lor". Pe acea foaie scria "oferta societatii" si suma care ei considera ca este relevanta pentru dauna produsa (desigur nu s-au obosit sa se uite si sub bara daca s-a spart sau distrus ceva).
In orice caz mi-a inmanat acea foaie si m-au pus sa o semnez de primire, suma a fost 22000 ron pe care am semnat-o vazand ca ei nu o au semnata sau stampilata. Pe un alt act pe care l-am completat pentru ei am bifat ca nu sunt interesat in oferta lor, ca am primit oferta si ca voi repara masina in service.
In momentul in care am fost cu masina la service am ramas socat sa aflu ca dauna aparenta este estimata undeva pe la 5000RON si a doua zi am primit un apel de la reprezentantul service-ului ca asiguratorul RCA refuza plata pentru ca se ofera despagubirea in regie proprie.
Lichidatorul societatii mi-a clarificat situatia prin e-mail:
"Conform procedurii de lucru, pentru toate dosarele deschise pe polite de raspundere civila auto pentru personae fizice,se acorda reparatie in regie proprie si se va achita suma comunicata de insp constatator. Banii vor fi depusi intr-un cont deschis la xxx si ii puteti retrage prin prezentarea unui document de identitate la orice sucursala xxx. Daca nu va puteti incadra in aceasta suma, dupa repararea auto si achitarea facturii de reparatie, depuneti factura si dovada platii (chitanta/OP) la registratura ASIGURATORULUI si ulterior se va achita si diferenta (dintre valoarea finala a reparatiei si suma acordata initial pentru regie proprie).

Vreau sa va intreb si pe voi, cat de legala vi se pare aceasta procedura, de a ma priva de dreptul dobandit la despagubiri, de a ma obliga sa accept reparatiile in regie proprie si de a ma face sa ma tarasc in genunchi dupa ei, sa-mi restituie si diferenta.

Tin sa spun ca a trecut deja o saptamana, nici macar cei 2200 nu au fost eliberati pentru cont iar de lichidator nu dau nicicum (telefonul sau suna non-stop ocupat, telefonul completat pe fisa de constatare e de fapt faxul iar la e-mail nu mai raspunde).
catargiutudor, utilizator
Repari masina, platesti si ii chemi in judecata pentru toata suma plus cheltuieli de judecata.
Buna !
Si noi suntem in aceeasi situatie si nu stim ce face.Ei ne-au oferit 2800 , iar cei de la service cer 8000 lei.Probabil e vorba de aceeasi firma care o da cu regia proprie.
Daca rezolvi ceva te rog sa ma anunti si pe mine.
mustatisilviu, utilizator
Dumneavoastra trebuie sa stiti ca nu va poate impune nimeni despagubirea in regie proprie. Aveti posibilitatea sa ii reclamati la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Daca ati mers la service, luati un deviz estimativ si depuneti-l la dosarul de dauna.
Nu cunosc niciun act normativ care sa oblige pe pagubiti sa isi repare autoturismul in regie proprie. Este o metoda a societatilor de asigurare de a plati despagubiri mai mici. Conform actelor normative in vigoare in cazul in pagubitul solicita repararea autoturismului in regie proprie (neimpus de asigurator) cuantumul despagubirii se stabileste pe baza unui deviz intocmit de inspectorul de daune. Este de la sine de inteles ca aceasta valoare este mai mica decat cea reala.
Sunt de acord cu dumneavoastra, nu are nici baza legala ceea ce fac ei, pe langa faptul ca iti restrang dreptul de decizie asupra modului in care va fi platita despagubirea. Acestea se mai completeaza si cu faptul ca te despagubesc partial si te obliga sa scoti bani din buzunarul tau pentru reparatii. Voi contacta societatea direct din nou, voi cere numarul lichidatorului responsabil de dosarul meu din nou, sunt sigur ca acelasi numar de telefon voi primi(telefonul care suna si la 24.00 ocupat) si voi incerca sa clarific situatia cu un superior al dansului. Voi explica totul cu calm, le voi spune ca e ultima mea incercare de a evita un proces in instanta si astept ca dansul sa inteleaga ca voi cere toate cheltuielile posibile daca ajungem sa ne judecam.
Va multumesc, si mai astept cu drag pareri...