avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Facturile in Euro, legal sau ilegal?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Facturile in Euro, legal sau ilegal?

buna ziua,
am o nelamurire din punct de vedere juridic
de ce la noi in Romania facturile sunt echivalate cu Euro? si de ce nu cu franci elvetieni sau USD? exista vreo lege in privinta ceasta ?
Nu este moneda adoptata prin lege Leul?
De ce si salariile nu sunt echivalate Leu-Euro ? ceva nu-mi este limpede...
multumesc pentru raspunsuri

Stima
Marius
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 15:44, 19 Decembrie 2012
Moneda nationala in Romania este leul.
Contractele de prestari servici si contractele individuale de munca se incheie in lei. Negocierea acestor contracte se practica de multe ori a se face in euro sau dolari, mai rar in franci elevetieni, ca o forma de referinta la o moneda mai stabila decat leul, in special in multinationale.
Uneori preturile se scriu in euro sau dolari, dar se plateste la oficial tot in lei.
Facturile si platile, salariile, taxele si impozitele se platesc numai in lei.
Dar practica de a calcula o valoare in functie de euro sau alta valuta a unui contract este legala ?
Spre exemplu: contractez servicii de spalat biciclete, ce ma costa 20 euro lunar, iar factura se plateste in RON dar in functie de cursul euro. Astfel in fiecare luna valoare in lei a facturii difera.
Si in legislatia fiscala se intalneste exprimarea valorilor in euro, iar cursul de schimb folosit poate fi ultimul al BNR, al Bancii Central Europene sau cel utilizat de banca furnizorului de produse sau servicii.
Bun dar cine a decis euro? Traim in Romania si moneda nationala este Leul.
In Anglia spre exemplu facturile sunt calculate din Lira Sterlina cu Euro? Eu nu prea cred.
Ceva nu este in regula muncim pe LEi si platim in Euro.?
Cum vine asta?
Care sunt legile de referinta ?
De exemplu, pentru firme puteti citi aici cum se calculeaza cursul valutar in baza Codului fiscal:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de vanzare cumparare INDEMNIZATIECC INDEMNIZATIECC Este bine ca pe un contract de vanzare cumparare sa fie trecut pretul in LEI si in realitate sa fie achitat echivalent in EURO? (vezi toată discuția)
Plata cumparari imobil persoane fizice iuliajulia iuliajulia Sunt plecate din tara de cateva decenii, si as dori precizari in legatura cu pasii legali la achizitia unui imobil ca persoana fizica: cum exact se face plata ... (vezi toată discuția)
Cursul euro dec. 2010 PUFACONT PUFACONT va rog sa/mi spuneti si mie cursul euro le 31.12.2010 folosit in contabilitate (vezi toată discuția)