Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata cumparari imobil persoane fizice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata cumparari imobil persoane fizice

Sunt plecate din tara de cateva decenii, si as dori precizari in legatura cu pasii legali la achizitia unui imobil ca persoana fizica: cum exact se face plata sa nu fim inselatzi, inainte sau dupa semnarea actelor la notar, si cand primesc contractul de vanzare cumparare si extrasul de carte funciara. 2. E obligatoriu sa platesc in moneda nationala, sau se poate plati si in alta moneda, ex. euro sau dolar american, si cum se trece in contract, ca sa se poata calcula taxa notariala? 3. Se pot face plati in numerar sau doar prin virament. Multumesc mult.
iuliajulia, utilizator
Prețul este în moneda convenita de dvs cu vânzătorul.
În contract se va mentiona ca prețul este de x dolari/euro/lire/coroane/franci/peso, ce vreți dvs, echivalentul a y lei, calculat la cursul BNR.
Dacă prețul este mai mare de 50.000 lei, plata se face doar prin virament bancar.
raluk0207, utilizator
Multumesc pt promptitudine. Deci plata se face doar prin banca si doar in lei, nu si in valuta?
daca vanzatorul are cont in valuta, in valuta ii dati, plus ca ati convenit pretul in valuta.
gi-jane2, moderator
Multumesc mult!