Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA-- URGENT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA-- URGENT

Buna ziua,
Angajat nou la o societate din 16 iulie 2012, dupa cate luni are dreptul sa ceara concediul pe anul 2012?
Astept raspuns urgent, multumesc.
Dupa prima luna lucrata puteti solicita acordarea CO.
Si dupa prima zi de activitare se poate solicita CO ...
Se poate cere CO in avans dupa prima zi lucrata, dar cum durata efectiva a concediului de odihna anual se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic, consider ca dupa o luna lucrata, este "mai indreptatit" sa ceara acordarea unei zile-doua de CO...
Atata timp cat nu mai xista cadrul legal in aceasta privinta, se poate solicita si dupa o zi de activitate ...