Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna dimineata.Daca intr-un dosar executional inceput in 2011 nu am fost somat,7(sapte)luni,apoi am fost somat caci au blocat conturile,nu s-a prescris executarea.Multumesc.
La poprire nu se emite nici o somatie, decat ordinul catre tertii popriti( banci) de a se indisponibiliza o anumita suma ( debit+cheltuieli de executare). Daca acum ati descoperit ca aveti conturile blocate, in realitate demersurile au fost incepute cu mult inainte, astfel incat nu puteti invoca acel termen de 6 luni( perimarea executarii silite) sau , mai mult, prescrierea. Pentru a va lamuri exact ce e cu aceste sanctiuni si daca sunt aplicabile in cazul dvs, va trebui sa mergeti la executor si sa verificati la ce date au fost transmise cererile : de executare, incuviintare instanta, cereri poprire, alte cereri creditor, etc.)
Prescriptia intervine dupa 3 ani. Dar dupa 6 luni intervine perimarea actelor de executare .
perimarea,ce inseamna,mai poate continua executarea executorul