avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere capital social

In urma cu 2 ani am facut la SC majorare capital social din contul 4551 . As dori sa stiu daca se poate face acum reducerea capitalui social tot prin contul 4551 , apoi sa inchid sumele inregistrate in contul 542 ( am inregistrat in acest cont sumele date ca avans asociatului pentru procurare bunuri din incasarile in numerar ) cu 4551.
Societatea are asociat unic .
Daca nu este posibil trebuie dau aceste sume din 542 pe dividende ?
Va multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 08:10, 4 Ianuarie 2013
Dividendele rezulta din profitul firmei nu din sumele cu care , la un anumit moment, s-a imprumutat firma.
sunt corecte inregistrarile contabile 1012-4551 - reducere capital social
apoi sa inchid sumele inregistrate in 542 4551-542 ?
Va multumesc !
Nu sunt corecte stimata doamna.
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avansuri spre decontare administrator tampau gabriela tampau gabriela Asociatul unic al unei firme a avut aport personal adus in firma de 100.000 lei (sume inregistrate in cont 4551 ) .In urma cu doi ani am majorat capitalul ... (vezi toată discuția)
Inchidere firma aflata in dizolvare michelle2000 michelle2000 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am de facut inregistrarile de inchidere ale unei firme iar in momentul de fata mai am in balanta ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila retragere asociati mary_catalina mary_catalina Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati. O micro infiintata in iulie 2014 cu 2 asociati, decide ca in luna oct sa renunte la actiuni, in Iocul celor 2 vor fi ... (vezi toată discuția)