Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general reducere capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

reducere capital social

In urma cu 2 ani am facut la SC majorare capital social din contul 4551 . As dori sa stiu daca se poate face acum reducerea capitalui social tot prin contul 4551 , apoi sa inchid sumele inregistrate in contul 542 ( am inregistrat in acest cont sumele date ca avans asociatului pentru procurare bunuri din incasarile in numerar ) cu 4551.
Societatea are asociat unic .
Daca nu este posibil trebuie dau aceste sume din 542 pe dividende ?
Va multumesc mult !
Dividendele rezulta din profitul firmei nu din sumele cu care , la un anumit moment, s-a imprumutat firma.
sunt corecte inregistrarile contabile 1012-4551 - reducere capital social
apoi sa inchid sumele inregistrate in 542 4551-542 ?
Va multumesc !
Nu sunt corecte stimata doamna.
[ link extern ] /