Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avansuri spre decontare administrator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avansuri spre decontare administrator

Asociatul unic al unei firme a avut aport personal adus in firma de 100.000 lei (sume inregistrate in cont 4551 ) .In urma cu doi ani am majorat capitalul social al firmei cu aceasta suma , sold la 4551 fiind 0 .
Inasarile in numerar fiind mai mari decat platile , am ajuns la un sold mare la reg.de casa . Neavand posibilitatea de a face retras aport (4551=0) , am facut inregistrarea 542=5311 ( pe baza dispozitiilor de plata ) ca avans acordat administratorului. Cum pot scapa de acest sold al contului 542 ?

Va multumesc mult !

Buna ziua,

Repartizare profit ca diviende si plata impozit pe dividende pentru suma ridicata. Pana atunci recomand mutarea din 542 in 461.

Numai bine