avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avansuri spre decontare administrator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avansuri spre decontare administrator

Asociatul unic al unei firme a avut aport personal adus in firma de 100.000 lei (sume inregistrate in cont 4551 ) .In urma cu doi ani am majorat capitalul social al firmei cu aceasta suma , sold la 4551 fiind 0 .
Inasarile in numerar fiind mai mari decat platile , am ajuns la un sold mare la reg.de casa . Neavand posibilitatea de a face retras aport (4551=0) , am facut inregistrarea 542=5311 ( pe baza dispozitiilor de plata ) ca avans acordat administratorului. Cum pot scapa de acest sold al contului 542 ?

Va multumesc mult !


Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 16:43, 12 Decembrie 2013
Buna ziua,

Repartizare profit ca diviende si plata impozit pe dividende pentru suma ridicata. Pana atunci recomand mutarea din 542 in 461.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere capital social tampau gabriela tampau gabriela In urma cu 2 ani am facut la SC majorare capital social din contul 4551 . As dori sa stiu daca se poate face acum reducerea capitalui social tot prin contul ... (vezi toată discuția)
Sold casa andreea68 andreea68 Buna . O firma are un sold la contul5311 \\"Casa\\" de aproape 180000 lei. Faptic sigur ca nu este asa.Cum poate fi diminuat? (vezi toată discuția)
Achitare facturi prin card bancar adriana_ramona adriana_ramona Daca se achita facturi prin cardul bancar aferent contului curent al firmei cum este corect a se inregistra : 581=5121, 5311=581, 401=5311; sau direct ... (vezi toată discuția)