Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hotarare reintegrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hotarare reintegrare

Buna,
Apelez din nou la ajutorul vostru.
In cat timp poate fi pusa in aplicare o hotarare judecatoreasca de reintegrare a unui salariat concediat (hot. definitiva), din momentul in care angajatul a depus-o in copie si a facut cererea?
Cumva angajatorul are la dipozitie 30 zile? Sau trebuie sa o puna in aplicare imediat dupa ce a primit cererea?
Multumesc.
Nu exista decat termenul de prescriptie in care se poate solicita punerea in executare a hotararii judecatoresti privind reintegrarea ...alt termen nu exista.

Prin urmare, daca fostul salariat solicita punerea in executarea a unei hot.judecatoresti privind reintegrarea , angajtorul o poate pune in executarea sau poate refuza punerea in executare.

Art. 262 din Codul muncii nu cuprinde niciun termen în care ar trebui ceruta reintegrarea.
Care este termenul de prescriptie in care se poate solicita punerea in executare a hotararii judecatoresti privind reintegrarea?

3 ani de zile de la data cand hotararea a devenit executorie. ...
Multumesc.