Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Interpretare hotarare judecatoareasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Interpretare hotarare judecatoareasca

Rog daca se poate sa ma ajute un avocat cu interpretarea unei solutii intr-un dosar penal. Multumesc anticipat.

Solutie: Dec.2466/ - Admite recursurile declarate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria sectorului 1 Bucureşti şi de către recurenta parte civilă ................ Casează în parte sentinţa penală atacată şi, rejudecând în fond: În baza art. 184 alin. 2,4 C.pen. condamnă pe inculpatul ..................., la pedeapsa de 8 ( opt) luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de vătămare corporală din culpă faţă de partea civilă ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, în data de 24.08.2009. În temeiul art.71 C.pen. aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exerciţiului drepturilor prev. de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a, b şi c (dreptul de a conduce un vehicul pe drumurile publice), pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.81 şi 82 C.pen., suspendă condiţionat executarea pedepsei principale pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 8 luni. În baza art. 71 alin. 5 C.pen. dispune suspendarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare. În baza art. 359 C.p.p. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În temeiul art. 346 C.proc.pen. raportat la art. 49 şi urm. din Legea nr. 136/1995, cu referire la art.998-999 C.civ., admite acţiunea civilă formulată de partea civilă ............................., şi obligă asigurătorul .........................., la plata către această parte civilă a sumei de 2.411,06 lei cu titlu de daune materiale, precum şi a dobânzii legale aferente de la data pronunţării hotărârii până la data achitării efective. În temeiul art. 346 C.proc.pen. raportat la art. 49 şi urm. din Legea nr. 136/1995, cu referire la art.998-999 C.civ., admite în parte acţiunea civilă formulată de partea civilă...................., şi obligă asigurătorul ............................. la plata către această parte civilă a sumei de 5000 euro în echivalentul în lei la cursul BNR de la data plăţii, cu titlu de daune materiale, respectiv a sumei de 35.000 Euro în echivalentul în lei la cursul BNR de la data plăţii, cu titlu de daune morale. În temeiul art.191 alin. 1 C.proc.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 1300 lei cheltuieli judiciare către stat. În temeiul art. 193 alin. 1, 2 C.proc.pen. raportat la art. 50 din Legea nr. 136/1995 obligă asigurătorul ................, la plata sumei de 17.424 lei către partea civilă .......................... cu titlu de cheltuieli judiciare. Menţine soluţia instanţei de fond cu privire la acţiunea civilă formulată de partea civilă .................. În temeiul art.192 alin. 3 C.proc.pen. cheltuielile judiciare avansate de stat ocazionate de soluţionarea recursurilor rămân în sarcina acestuia, onorariul apărătorului din oficiu în sumă de 200 lei urmând a se va avansa din fondurile Ministerului Justiţiei. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 20.12.2012.
Gabriela Mihai, Avocat
Ce nu intelegeti din Decizie?Inculpatul a fost condamnmat la 8 luni inchisoare cu suspendarea conditionata a acesteia.Termen incercare 2 ani si 8 luni.