Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Atributiile unui jurist
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Atributiile unui jurist

Buna seara !

Am si eu o intrebare ... Recent l'am rugat pe tatal meu sa ma lase (ca proba) sa fiu "jurist" firmei lui ... ideea este ca eu nu stiu de unde sa incep ... ce trebuie sa fac ... ce legi sa citesc ... Este o firma de transport marfuri ... Need help please ... Multumesc anticipat !
Este foarte important in primul rand sa stabilim daca sunteti chiar jurist(adica aveti o facultate de drept la baza) sau doar doriti sa faceti pe juristul.Indiferent de situatie aveti grija sa nu-l bagati pe tatal d-voastra in belea cu sfaturile date !!!
In alta ordine de idei tinand cont ca este vorba de societate comerciala ar fi bine sa incepeti cu Legea societatilor comerciale , legea 31/1990 si apoi sa cititi legislatia din domeniu specifica activitatii de transporturi, si ce sa va mai zic, ca sa dati niste sfaturi pertinente ar trebuie sa cititi si o gramada de legi conexe, altfel spus: Codul fiscal, Codul civil, etc.etc
Pentru a fi consilier juridic trebuie sa indepliniti, mai intai de toate, conditiile prevazute in art. 8 din legea nr. 514/2003.
Daca le indepliniti, studiati aceasta lege pentru a sti unde va situati in sistemul profesiilor juridice. Dupa aceasta trebuie sa studiati si va insusiti atat legislatia precizata anterior cat si multa alta legislatie. Nu uitati Codul muncii, societatea are probabil angajati ...
Multumesc pentru raspunsuri ... Nu sunt inca jurist ... Sunt anul 3 momentan ... Dar vroiam sa aflu de unde incep ... De ce legi si coduri am nevoie ... Va multumesc inca o data amandurora ... O seara placuta !
In principiu, aveti nevoie sa stiti cam intreaga legislatie pentru activitatea de consilier juridic. ...
pentru a fi jurist cu contract de munca trebuie sa fim obligatoriu inscrisi la CCJ ?