Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BUNA ziua, sunt foarte derutata un JURIST licentiat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BUNA ziua, sunt foarte derutata un JURIST licentiat poate colabora cu contract de munca cu persoane fizice sau juridice ?

BUNA ziua, sunt foarte derutata un JURIST licentiat poate colabora cu contract de munca cu persoane fizice sau juridice legitimatie si decizie de la CCJ ?

TREBUIE sa se inscrie obligatoriu la Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania ?
Nu este obligatorie inscrierea in CCJ.

Un consilier jridic isi poate desfasura activitate in baza unui raport de munca, raport de servciu sau si in baza unui contract de mandat.
pentru redactare de contracte pentru persoane juridice este suficient contractul de munca part time, fara inscriere la CCJ ?

1.pot sa fiu economist si jurist (cumul de functii) la o firma care are ca activitate servicii de salarizare sau trebuie sa ma inscriu la CCJ, la ei INSCRISA sunt in INCOMPATIBILITATE cu profesia de economist , profesie libera CECCAR \"orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate; \" ?

2. daca ma inscriu la CCJ tot cu contract de munca colaborez cu clientii, care e diferenta ca nu inteleg ? In INSTANTA am nevoie de legitimatie si decizia de la ei, dar in rest cum se procedeza?
olden, utilizator