avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cum fac buletinul la urgenta
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cum fac buletinul la urgenta

sunt veronica momentam locuiesc in spania mai precis in las palmas de gran canaria asi vrea sa stiu cum pot face buletinul in tara cat mai repede posibil si cat ma poate costa .nu am pasaport iar buletinul mi-a expirat .
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 22:01, 22 Decembrie 2012
Eliberarea actului de identitate la expirarea termenului de valabilitate, modificarea datelor de stare civila, anularea documentului, schimbarea sexului sau a fizionomiei ori ca urmare a preschimbarii buletinelor de identitate

DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu si, dupa caz, cel cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru - 4 lei.

Nu exista regim de urgenta la cartile de identitate.
Durata eliberarii nu vi se poate spune cu certitudine - depinde (si) de volumul de lucru de la Evidenta Persoanelor dar este potrivit legii de 30 zile.
In aceasta perioada trebuie sa va interesati la Biroul de Evidenta Persoanelor si care este programul de lucru.

In Bucuresti exista posibilitatea obtinerii CI in regim de urgenta ,prin
- Directia Generala de Evidenta a Persoanelor a Mun Bucuresti. Este pe str. Obcina Mare, 2, sector 6. [ link extern ]
- Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date. [ link extern ]


Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Decembrie 2012
ynocentta, utilizator
@veronica26
Daca vreti sa veniti in tara pentru a va schimba cartea de identitate trebuie sa va faceti titlu de calatorie la unul din consulatele Romaniei din Spania.
Daca nu vreti / nu puteti sa veniti puteti face cuiva tot la consulat o procura speciala ca sa depuna actele in locul dvs. la Evidenta Persoanelor, insa si pentru asta va trebui sa va faceti titlu de calatorie pentru ca nu aveti act de identitate valabil.

Spuneti cum vreti sa faceti si va vom da detalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare c.i.- timbru danassis danassis Ce fel de timbru este necesar pentru eliberarea unui nou C.I. ? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru schimbarea documentelor personale de identitate in urma unei casatorii. Alusa Alusa Buna, Situata in Anglia,..casatorita acum 2 ani in Anglia,..inca nu am reusit sa vin in Romania sa-mi schimb numele si documentele de identitate! Rugamintea ... (vezi toată discuția)
Buletin care expira georgia2000 georgia2000 am nevoie de un raspuns de la dumneavoastra sau oricine ma poate ajuta cu un raspuns la problema mea,in luna iulie 07/2012 imi va expira buletinul ,de ... (vezi toată discuția)