Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere acordare ajutor public judiciar sub forma ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere acordare ajutor public judiciar sub forma amânãrii taxei judiciare de timbru .Condiții de admitere respingere. Care sunt condițiile de admitere/respingere a cererii de acordare ajutor public judiciar sub forma amânãrii?

Cerere acordare ajutor public judiciar sub forma amânării taxei judiciare de timbru .Condiții de admitere respingere.

Care sunt condițiile de admitere/respingere a cererii de acordare ajutor public judiciar sub forma amânării?

Bază : OUG 51/2008, ajutorul public judiciar
Aștept trimitere exacta și nu generala.
Mulțumesc oricum, anticipat pentru răspuns acordat
Popescu2012 a scris:

Aștept trimitere exacta și nu generala.
Mulțumesc oricum, anticipat pentru răspuns acordat

Legea 251/2011 publicata in M. Of. 866/2011 a fost modificata OUG 51/2008 privind ajutorul public judiciar in materie civila. Articole implicate : Art. 7 , Art. 8 , Art. 50 1

Art. 7
Ajutorul public judiciar se poate acorda, separat sau cumulat, în oricare dintre formele prevăzute la art. 6. Valoarea ajutorului public judiciar acordat, separat sau cumulat, în oricare dintre formele prevăzute la art. 6 lit. a)–c), nu poate depăşi, în cursul unei perioade de un an, suma maximă echivalentă cu 10 salarii minime brute pe ţară la nivelul anului în care a fost formulată cererea de acordare.
Art. 8
1) Beneficiază de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 300 lei. În acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avansează în întregime de către stat.

(2) Dacă venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 600 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avansează de către stat în proporţie de 50%.

(3) Ajutorul public judiciar se poate acorda şi în alte situaţii, proporţional cu nevoile solicitantului, în cazul în care costurile certe sau estimate ale procesului sunt de natură să îi limiteze accesul efectiv la justiţie, inclusiv din cauza diferenţelor de cost al vieţii dintre statul membru în care acesta îşi are domiciliul sau reşedinţa obişnuită şi cel din România.

Art. 50
Sumele reprezentând limitele de venit şi limita maximă ce se poate acorda ca ajutor public judiciar, prevăzute la art. 7 şi, respectiv, art. 8 alin. (1) şi (2), se pot modifica prin hotărâre a Guvernului.