Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sa cumpar casa construita pe firma?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sa cumpar casa construita pe firma?

Sarbatori fericite! Am nevoie de un sfat, va rog. As vrea sa cumpar o casa - este construita pe o societate, cu credit luat de la banca. Din discutia cu vanzatorul am inteles ca sunt probleme cu plata ratelor la banca- lipsa banilor ii forteaza sa vanda casa. Puteti sa-mi spuneti cam la ce surprize neplacute ma pot astepta ? Multumesc
aura.radulescu, utilizator
Surpriza neplacuta ar putea fi ca acea casa are instituita o sarcina asupra ei, poate o ipoteca. Solicitati un extras CF de infomare (o puteti face dumneavoastra si costa 20 lei) si vedeti care este situatia juridica a imobilului.
Multumesc pt. raspuns. Acest extras de CF oricum se va obtine de notarul la care se vor face actele. M-ar fi interesat daca exista alte capcane care m-ar putea paste in acest caz- eventuale revendicari ale altor societati, nu stiu exact- asta vreau sa aflu.
Daca nu exista alte sarcini inscrise in CF nu aveti de ce sa va temeti. De altfel vanzatorul va declara in contractul de vanzare ca imobilulul este lipsit de sarcini, nu se afla in litigii etc., cereti notarului care intocmeste actul sa inscrie si aceste mentiuni.
Multumesc pt. raspuns. Ma mai gandesc daca sa o cumpar sau nu... din alte motive! Va doresc un an nou cu bine!