Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Va rog sa imi spuneti si mie daca sunt obligat sa platesc pensia alimentara a copilului daca am fost inchis timp de 2 ani iar acum doua luni am iesit din puscarie si nu am nici un venit.Inainte sa fiu inchis am platit pensia la zi fosta sotie m-a dat acum 3 ani in judecata si sa stabilit sa platesc 25%din salariu minim pe economie insa acum mi-a spus ca ma da iar daca nu ii platesc si perioada cat am fost inchis...ea nu imi lasa copilul sa il vad de vreo 3-4 ani acesta nici macar tata nu imi spune...ma obliga legea sa ii platesc perioada cat am fost inchis?|
Nu exista in lege vreo excludere legata de perioada petrecuta in arest sau legata de faptul ca in prezent nu realizati venituri.

Obligatia de plata a pensiei pt copil exista, ea este de natura alimentara, de intretinere a minorului.

Neavand venituri, ea se raporteaza la venitul minim pe economie.

Prin urmare, incercati sa ajungeti la un compromis cu mama copilului dvs. Achitati si dvs cum puteti unele sume de bani (ma gandesc ca nu puteti sta asa, fara venituri f mult nici dvs si ca intelegeti situatia grea in care se afla aceasta crescand singura copilul) solicitand totodata sa va vedeti si copilul.