avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

Buna seara.Numele meu este Maria si as vrea sa stiu si eu daca legea 221/2009 mai este valabila inca si pana cand ?
Si binenteles daca cineva a beneficiat(adica daca a primit cineva bani?)
Cel mai recent răspuns: maria_trailescu , utilizator 19:39, 28 Decembrie 2012
Stimată doamnă,

Față de prima întrebare a dvs, Legea 221, în ceea ce privește acordarea de despăgubiri, nu mai este în vigoare.

Acordarea despăgubirilor morale a fost declarată neconstituțională vezi- Decizia nr. 1360 din 21 octombrie 2010 - iar în ceea ce privește despăgubirile materiale, termenul de trei ani de de la intrarea în vigoare a Legii 221 a fost depășit.

Beneficiari ai Legii 221 au existat, în ceea ce privește daunele materiale nu au fost probleme decât ca administrare de probatorii și dovedire a lor, iar în ceea ce privește daunele morale au fost anumite cazuri câștigate, dar după motivarea Deciziilor de neconstituionale nu s-a mai putut câștiga.

De altfel, CEDO, în septembrie 2012, în Cauza Nastaca DOLCA și Alții contra României, a declarat inadmisibile cererile fondate pe anumite drepturi protejate de Convenția Europeană, decurgând din aplicarea Legii 221, în raport cu deciziile de neconstituționalitate arătate.

Cu stimă.
Ultima modificare: Vineri, 28 Decembrie 2012
andreigrigoriu, moderator
multumescu ptr raspuns .
Am avut si eu 2 dosare unul al lui taicamiu si unul al bunicilor si amandoua au fost respinse,cu toate ca doc au fost gu gramada la dosar.
Dar au mai fost care au bagat dosare cu cateva zile de a nu mai fi legea in vigoare si nu mai stiam nimic .Multumesc.O seara buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 221 ivaniczki_magdalena ivaniczki_magdalena Buna seara! Am depus si eu un dosar pe Legea 221( deportati URSS) ,a fost respins ,momentan e la recurs ,saptamana aceasta se va judeca. As vrea sa stiu daca ... (vezi toată discuția)
L221/2009 asud asud Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce s-a mai intamplat cu L221/2009,legea care privea detinutii politici?Eu am o hotarare definitiva si irevocabila, dar nu mi ... (vezi toată discuția)
Aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) legea 221/2009 Antoanela Geaman Antoanela Geaman Dragi colegi, m-ar interesa parearea voastra in ce priveste aplicabilitatea art. 5 alin 1 lit a) Legea 221/2009, avand in vedere deciziile controversate ale ... (vezi toată discuția)