Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare

Buna ziua,

O persoana care a iesit la pensie anticipat mai are posibilitatea de a mai ocup un loc de munca?
Sub ce forma?(contract de munca, PFA......)
In sistemul public de pensii, nu pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, persoanele pensionate anticipat.

Pentru a vedea situatiile in care poate fi cumulata pensia cu alte venituri , in cazul persoanelor pensionate anticipat, vedeti acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Cornel Vasile, Consilier juridic