Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune testament

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie la care sper sa obtin un sfat: defunctul a murit acum 3 luni. A lasat testament pentru 2 nepoti (de frate), care primesc 50% din apartamentul defunctului. Testamentul este autentic, inscris la notar. Pe mine ma intereseaza cum se deschide efectiv succesiunea, pentru ca pana acum nici unul din cei doi mostenitori nu a facut vreun demers in acest sens.

PS: nu exista copii, sot sau parinti ai defunctului.
Succesiunea este deja deschisa din momentul decesului.
Dezbaterea succesiunii testamentare se face la fel ca si o succesiune legala prin prezentarea in fata notarului a unei persoane care sa aiba vocatie succesorala, adica sa fie chemat la mostenire prin lege sau testament.
Aceasta persoana va aduce cu ea si urmatoarele acte:
- cererea care va cuprinde urmatoarele date : data decesului si ultimul domiciliu al defunctului; numele, prenumele si domiciliul succesibililor, bunurile succesorale si eventualele datorii ale defunctulu;
- actele de stare civila: certificatul de deces al autorului, certificatul de nastere al succesorilor, si, dupa caz, certificatul de casatorie;
- actele de proprietate asupra bunurilor mobile si imobile ale defunctului si adeverinta (certificat) de rol, fiscal sau agricol eliberata de Primarie (administratia financiara) referitoare la bunurile imobile ale defunctului;
- martor(i), in completarea probelor privind existenta mostenitorilor si a bunurilor succesorale.
- Testament (autentic sau olograf).