Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot sa cer amanare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

pot sa cer amanare?

daca eu (inculpatul) am declarat recurs pot sa cer amanarea primului termen pentru angajarea unui avocat?
Principiul dreptului la aparare este unul din cele mai importante principii ce guverneaza desfasurarea unui proces, consacrat si de art. 24 din Constitutia României.
De asemenea, conform art. 171 Cod proc. penala, Invinuitul sau inculpatul are dreptul sa fie asistat de aparator, in tot cursul urmaririi penale si al judecatii, iar organele judiciare sunt obligate sa-i aduca la cunostinta acest drept.
Sigur ca da.