avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot sa cer amanare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

pot sa cer amanare?

daca eu (inculpatul) am declarat recurs pot sa cer amanarea primului termen pentru angajarea unui avocat?
Cel mai recent răspuns: Dorin Voicilas , Avocat 11:53, 29 Decembrie 2012
Principiul dreptului la aparare este unul din cele mai importante principii ce guverneaza desfasurarea unui proces, consacrat si de art. 24 din Constitutia României.
De asemenea, conform art. 171 Cod proc. penala, Invinuitul sau inculpatul are dreptul sa fie asistat de aparator, in tot cursul urmaririi penale si al judecatii, iar organele judiciare sunt obligate sa-i aduca la cunostinta acest drept.
Sigur ca da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar penal incepatorius incepatorius poate avocatul meu sa studieze dosarul in cursul urmaririi penale? suntem inca in faza de urmarire penala iar eu sunt inculpat, inca nu s-a emis rechizitoriul (vezi toată discuția)
Ajutor avocat din oficiu ariana03 ariana03 Buna ziua As avea nevoie de ajutorul d-voastra: mi s-a intocmit dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice si as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)