Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ma incadrez pentru indemnizatie de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ma incadrez pentru indemnizatie de somaj?

Pot beneficia de indemnizatie pentru somaj daca indeplinesc aceste criterii:
- sunt absolventa de masterat la zi in perioada 2010-2012;
- am lucrat 3 luni pe parcursul anului 2011 cu c.i.m pe perioada determinata;
- am lucrat 1 luna si jumatate in anul 2012 cu c.i.m. pe perioada nedeterminata cu perioada de proba 90 de zile;
- am intrat incepand cu luna aprilie 2012 in concediu medical, concediu de risc maternal,concediu prenatal si concediu postnatal pana in ultima zi legala adica 28 noiembrie 2012;
- pe data de 29.12.2012 angajatorul mi-a dat o instintare scrisa conform art 31 alin 3 Codul muncii prin care mi se incheie c.i.m

Am vreo sansa in aceste conditii sa beneficiez de indemnizatie pentru somaj??

Multumesc si an nou cu bucurie si sanatate

art. 31 Codul muncii
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
1. Incetarea CIM cu art.31(3) din Codul muncii, la initiativa angajatorului, va permite sa puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Pentru aceasta trebuie insa ca in ultimele 24 de luni (29.12.2010 - 29.12 2012) sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

3. Din datele prezentate de dvs. reiese ca aveti cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.

4. Dar nu inteleg de ce nu intrati in CCC deoarece cred ca aveti cele 12 luni premergtoare nasterii copilului acoperite cu perioade de salariu sau cu perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate, masterat la zi etc.).

5. Spuneti data nasterii copilului si ce statut ati avut in fiecare din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
Sotul meu a intrat in concediu de crestere al copilului cu data de 3.12.2012 iar fetita s-a nascut pe 28.09.2012
1. am absolvit masteratul la zi in pe 28 iulie 2012 (perioada 2010-2012);
2. am lucrat cu c.i.m pe perioada determinata de 3 luni (perioada iunie-septembrie 2011);
3. am lucrat cu c.i.m pe perioada nedeterminata cu perioada de proba 3 luni (12.03.2012-17.04.2012 );
4. am intrat in concediu medical pe 18.04.2012 aproximativ 1 luna si jumatate apoi am intrat in risc maternal si in concediul prenatal si postnatal( ultima zi de postnatal fiind 28.11.2012);
5. pe data de ]29.11.2012 angajatorul mi-a dat o instintare scrisa conform art 31 alin 3 Codul muncii prin care mi se incheie c.i.m

retromusculo, utilizator
1. Din datele prezentate de dvs. nu reiese ca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj deoarece perioadele de concediu medical (inclusiv concediul de risc maternal si concediul de maternitate) nu sunt stagiu de cotizare la somaj.

2. - Dar, pentru ca dvs. veti sta acasa (pana veti gasi un alt loc de munca) si veti avea grija de copil, sotul poate suspenda CCC si sa solicite stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani (adica va primi si salariu pentru munca depusa si va primi, de la stat, inca 500 lei lunar).

- Va putea beneficia de acest stimulent de insertie daca:
* a optat pentru CCC pana la 1 an si reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
* a optat pentru CCC pana la 2 ani si reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an.

- Daca va dori va intrerupe oricand plata stimulentului de insertie si va intra iar in CCC.
Dar nu poate fi considerat stagiu de cotizare pentru somaj faptul ca am fost studenta la masterat la zi in perioada 2010-2012?

Va multumesc pentru informatii
retromusculo, utilizator
1. Perioadele de studii nu sunt stagii de cotizare la somaj.

2. - Ati fi putut beneficia de indemnizatie de somaj, ca absolvent, timp de luni, daca v-ati fi inregistrat la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvirea master-ului.
- Pentru ca intre timp v-ati angajat, cu CIM, trebuie sa aveti cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.