Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu ingrijire copil

Sunt in concediu ingrijire copil, si vreau sa mi deschid P.F.A, cum pot face fara sa pierd bani de la stat?
Pot sa solicit reluarea activitatii si primesc stimulestul de insertie iar ulterior sa-mi dau demisia si sa mi deschid PFA-ul, incheind cu casa de pensii contract ca pfa, platesc contributia si primesc stimulentul?
1. Daca veti incepe activitatea de PFA se considera ca veti avea venituri profesionale impozabile si se va suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.

2. In aceasta situatie veti putea beneficia de stimulentul de insertie daca:
- ati optat pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an;
- ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copiluil 2 ani.

3. Puteti sa fiti si salariata si PFA sau puteti sa demisionati si sa ramaneti numai cu activitatea de PFA.

Am optat pentru concediu de crestere copil de 2ani.Daca solicit reluare activitatea ar trebui sa beneficiez de stimulentul de insertie pana cin bebe face 2ani?
tudorvaleriu a scris:
[
- ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copiluil 2 ani.

Nu prea are sens, dl. Tudor :)....Sunteti sigur?
1. Am gresit la redactare. :((

2. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an, veti beneficia de stimulentul de insertie pana ce va implini copilul; 2 ani.