Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Verificare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Verificare pensie

Spuneti-mi, va rog, in ce conditii se poate solicita verificarea pensiei pentru limita de varsta pentru ca pensia mea este mai mica decat a altor persoane avand aceeasi vechime si aceleasi conditii de munca pe care le-am avut eu. Totodată, va rog, sa-mi spuneti ce ar trebui sa solicit: verificarea pensiei, recalcularea acesteia sau revizuirea ei. Asta, deoarece nu vreau sa fiu pus in situatia neplacuta de a mi se micsora si mai mult pesia si asa destul de mica
marjordy, utilizator
1. Punctajul mediu anual este in functie de contributia platita lunar care, la randul ei, este in functie de venitul lunar.

2. Nu se pot compara doua persoane pensionabile pentru ca nu toate au platit aceeasi contributie lunara, unele au avut concedii medicale diferite fata de alte persoane iar veniturile lunare nu sunt aceleasi chiar daca au avut acelasi salariu in contractul individual de munca Isi mai sunt si alte aspecte care fac diferenta).

3. Dvs. puteti sa contestati puntajul calculat prin decizia de pensionare dar trebuie sa dovediti ca acest punctaj nu este calculat corect.

4. Va redau din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr.5 sau, dupa caz, anexa nr.6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

Va multumesc pentru raspuns. Tocmai pentru ca punctajul mediu anual este in functie de contributia platita lunar care este si ea in functie de venitul lunar am unele nelamuriri si anume: toata perioada lucrata am fost incadrat tractorist la SMA. Din cate cunosc eu, la stabilirea dreptului de pensie s-a avut in vedere doar inscrierile din cartea de munca, respectiv salariul de incadrare, cu toate ca, am lucrat chiar si 12 ore pe zi, poate chiar mai mult, precum si duminicile si sarbatorile legale, ajungandu-se astfel la un castig chiar dublu decat incadrarea inscrisa in cartea de munca (din castigul astfel obtinut, cu toate sporurile incluse, respectiv ore suplimentare si zile festive mi s-au facut toate reţinerile din salariu: pensie, CAS, etc.) Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie sa-mi fie calculata pensia in functie de castigul realizat si nu de salariul inscris in cartea de munca? Asta, cu atat mai mult cu cat, potrivit art. 96, alineatul 2 din Legea nr. 263/2010, am inteles ca „Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica”.
Din profilul dv. rezulta ca ati fost pensionat pe caz de boala in 1999,in baza Legii 3/1977.Va rog sa puneti pe forum datele dv.:data nasterii,de ce pensii ati beneficiat si cel mai important,stagiul complet de cotizare in decizia de recalculare a pensiei de boala in anul 2006.(prin OUG 4/2005)
Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta.
Sunt nascut la data de 28.08.1948.

Redau unele date din decizia prin care mi s-a stabilit pensia de invaliditate gradul II in luna mai 1999.
Punctul E: Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Vechimea totala in munca: 29 ani, 3 luni si 19 zile, intregita la 29 ani.
Din care vechime efectiva: in grupe de munca:
Grupa a II-a: 15 ani, 4 luni si 14 zile;
Grupa a III-a: 10 ani, 2 luni si 5 zile.
Salariul mediu tarifar inclusiv sporul pentru vechime neintrerupta 2577.90 lei.
Perioada de contributie la pensia suplimentara: 22 ani si 10 luni din care cu 3%: 4 ani si 7 luni. Categoria de personal corespunzatoare functiei de tractorist la data pensionarii.

Iar din decizia de pensionare emisa in februarie 2010 rezulta urmatoarea stare de fapt:
Punctul E: Date care au condus la stabilirea drepturilor de pensie:
Varsta de pensionare: 61 ani si 6 luni;
Varsta standard de pensionare 64 de ani si 6 luni;
Reducerea varstei standard de pensionare
- datorita conditiilor speciale si deosebite de munca 3 ani si 0 luni;
Punctul F: Stagiul de cotizare
Stagiul complet de cotizare (conform L 19/2000): 34 ani, 0 luni si o zile;
Total stagiu cotizare realizat: 40 ani, 2 luni si 19 zile;
din care
- În gradul II (Legea 3/1977) 15 ani, 4 luni si 14 zile;
Conditii normale: 8 ani, 11 luni si 22 zile;
Stagiu asimilat 12 ani, 1 luni si 13 zile;
Stagiu aferent grupa II-a: 3 ani si 9 luni
PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V. in perioada (03.1970-03.1992)
Punctul G
1. Numar puncte realizate 31.61062
Numar puncte conform OUG 209/2008: 4,16054
2. Punctaj mediu anual 1,05209
din care majorări conform OUG 209/2008 : 0,12237;
Valoarea punctului de pensie 732,80

Mentionez ca am fost incadrat in munca in perioada 01.07.1965 - 01.06.1990, iar la stabilirea pensiei de invaliditate in anul 1999, s-au avut in vedere doar datele inscrise in carnetul de munca, (respectiv salariul tarifar lunar, 2577.90 lei, nicidecum salariul brut sau net). Prin urmare eu nu am prezentat nicio adeverinta de la unitatea de unde am lucrat pentru a face dovada sporurilor cu caracter permanent astfel cum prevede art. 64, alin. 2 si 3 din Legea nr.19/2000 (nu mi s-au solicitat niciun fel de acte suplimentare pe langa cartea de munca). De asemenea, nici când am trecut la pensia pentru limita de varsta nu am depus alte acte .
Ma refer doar la realizarile efective, castigand pe luna chiar dublu decat incadrarea inscrisa in cartea de munca, suma la care se calcula si se vira in acelasi timp cota de CAS aferenta sumei pe care o realizam.
Dv. aveti o decizie de pensie de boala pe Legea 3/1977.Nu ati precizat stagiul complet de cotizare din anul 2006,cand s-a facut recalcularea pensiilor.Normal stagiul complet de cotizare trebuia sa fie de 30 de ani.Acest stagiu trebuia sa fie respectat si in decizia de pensionare pt. limita de varsta din 2010,pe baza Legii 19/2000.Incercati sa cititi Decizia 40/2008 a ICCJ,care face trimitere la art.14 din Legea 3/1977.Sustin cele afirmate prin temeiul dreptului conferit de actul normativ in vigoare la data pensionarii(pe caz de boala)si neafectat de dispozitiile Legii 19/2000.