Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Verificare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Verificare pensie

Spuneti-mi, va rog, in ce conditii se poate solicita verificarea pensiei pentru limita de varsta pentru ca pensia mea este mai mica decat a altor persoane avand aceeasi vechime si aceleasi conditii de munca pe care le-am avut eu. Totodată, va rog, sa-mi spuneti ce ar trebui sa solicit: verificarea pensiei, recalcularea acesteia sau revizuirea ei. Asta, deoarece nu vreau sa fiu pus in situatia neplacuta de a mi se micsora si mai mult pesia si asa destul de mica
marjordy, utilizator
Stagiul complet este prevazut in anexa 9 a Ordinului Ministerului Muncii şi Solidaritatii Sociale nr. 340/2001.

August 1948 Februarie 2013 64/6 34/0 14/0
Pensia de invaliditate, stabilita in baza Legii nr. 3 /1977, a fost recalculata, in conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 4/2005, ca toate celelalte pensii din sistemul public, stabilite anterior intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000.
Stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual pentru pensiile de invaliditate a fost stabilit conform dispozitiilor art. 17 din H.G. nr. 1550/2004, fiind cel prevazut in anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000, in raport de data nasterii, desi legea in baza careia au fost stabilite drepturile initiale de pensie a fost Legea nr. 3/1977.
Consultati deci anexa nr. 3 la Legea nr. 19/2000 sau anexa nr. 9 la Ordinul 340/2001.
Pentru alte categorii de pensii, au fost aplicate dispozitiile art. 2 alin. (3) din H.G. 1550/2004: ,, Pentru persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in intervalul 1 iulie 1977 - 31 martie 2001, stagiul complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual va fi cel reglementat de Legea nr. 3/1977.”
Astfel, celor care au lucrat in conditii normale de munca li s-a stabilit un stagiu complet de cotizare de 30 ani (pentru barbati) si 25 ani (femei). Persoanele care au lucrat efectiv in grupa I de munca cel putin 20 ani sau cele care au lucrat in grupa a II-a de munca cel putin 25 ani, s-au adresat instantelor de judecata si unora dintre pensionari li s-a stabilit un stagiu complet de cotizare de 20 ani, respectiv 25 ani, mai ales dupa aparitia Deciziei I.C.C.J. nr. 40/ 2008. Insa, in acest caz, nu au mai beneficiat de majorarea punctajelor, conform prevederilor O.U.G. nr. 209/2008.
In urma recalcularii, casa teritoriala de pensii trebuia sa va comunice decizia privind recalcularea pensiei de invaliditate, precum si buletinul de calcul aferent acestei decizii. Daca nu le-ati primit, le puteti solicita si acum.
La stabilirea drepturilor privind pensia pentru limita de varsta, s-a utilizat acelasi stagiu complet de cotizare stabilit la recalcularea pensiei de invaliditate, in conformitate cu prevederile O.U.G. nr. 4/2005.

Nu puteti solicita verificarea pensiei, aceasta o puteti face dvs., comparand datele inscrise in Carnetul de munca cu cele din buletinul de calcul. Daca aceste date nu corespund sau sunt omisiuni, puteti solicita revizuirea pensiei in temeiul art. 107 alin. (1) si alin. (2) din Legea nr.263/2010. Pentru perioada de dupa 1 aprilie 2001, aveti nevoie de o adeverinta privind stagiul de cotizare, pe care o obtineti de la casa de pensii.
Pentru alte venituri pe care le-ati obtinut si pentru care au fost platite contributii pentru pensie, dar care nu sunt inscrise in Carnetul de munca, prezentati adeverinte si solicitati recalcularea pensiei, conform art. 107 alin. (3) din lege.

marjordy a scris:
Spuneti-mi, va rog, Decizia 40/2008 a ICCJ,care face trimitere la art.14 din Legea 3/1977 mi-ar putea fi cumva favorabila in temeiul dreptului conferit de actul normativ in vigoare la data pensionarii(pe caz de boala)si neafectat de dispozitiile Legii 19/2000?

Răspunsul la întrebarea dvs. este "nu".

În primul rând există foarte multe judeţe în România în care pensionarii care au lucrat în grupe de muncă nu au câştigat aceste procese nici înainte de pronunţarea Deciziei nr. 40/2008 a ÎCCJ şi nici după pronunţarea acesteia.

"Câştigul" se referă la stabilirea drepturilor de pensie în funcţie de un stagiu complet de cotizare de:
-20 de ani pentru cei care au lucrat minim 20 de ani în grupa I de muncă;
-25 de ani pentru cei care au lucrat minim 25 de ani în grupa II de muncă.

În al doilea rând, chiar dacă aţi locui într-o zonă a ţării unde instanţele au dat câştig de cauză pensionarilor, dvs. aţi pierde un asemenea litigiu. De ce? Pentru că aţi lucrat numai 15 ani în grupa II de muncă, nu 25 de ani.

În al treilea dar deloc în ultimul rând, nu vă mai aflaţi în termenul de 45 de zile în care puteaţi să contestaţi decizia emisă la începutul anului 2010. Deci orice discuţie despre cum aţi putea câştiga în instanţă, inclusiv în privinţa veniturilor cu caracter nepermanent ce nu sunt înregistrate în carnetul de muncă, este superfluă şi fără o bază legală reală.

Despre Decizia nr. 40/2008 pronunţată de ÎCCJ am scris de nenumărate ori în acest forum:
www.avocatnet.ro/content/for...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

:ban: Îi rog pe cei care "interpretează" deciziile ICCJ şi care apreciază că acestea produc efecte retroactiv sau în orice context să îşi reamintească că sunt pe un forum specializat şi că Facultatea de Drept nu e o şcoală profesională de şase luni.

Aici nu se acordă premii pentru datul cu părerea şi nici pentru cantitatea de mesaje fără absolut nicio legătură cu calitatea. Am fost şi voi rămâne de-a pururi în complet dezacord cu Marx, Lenin ş.a. şi a lor susţinere "prin ea însăşi cantitatea se transforma in calitate".
Gabriela Pintea, Consilier juridic